Grafika w kolorze czerwonym z abstrakcyjnym motywem graficznym
Grafika promująca wystawę „Robak sercowy” Aleksandry Liput w galerii SIC! BWA Wrocław, 5.04–9.06.2024. Identyfikacja wizualna: Iwona Jarosz
Od 5 kwietnia 2024 w galeria SIC! BWA Wrocław będzie prezentowana wystawa prac artystki wizualnej, asystentki i doktorantki na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie; finalistki Coming Out – Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie 2017 – Aleksandry Liput. Wystawę „Robak sercowy” można oglądać do 9 czerwca. Jej partnerem jest ASP w Warszawie.

Wystawa „Robak sercowy” prezentuje siedem rzeźb i płaskorzeźb Aleksandry Liput wykonanych z ceramiki, szkła, tkaniny oraz drewna. Każda z tych prac jest metaforą magicznych rytuałów związanych z medycyną ludową Słowiańszczyzny. Te mocno zakorzenione w języku plastycznym artystki prace są niepokojącymi symbolami, które Liput przywołuje z zapamiętanych z dzieciństwa przesądów. Mroczny i duszny charakter prac artystki jest podkreślony przez zimne światło i specjalną scenografię.

„Robak sercowy” Aleksandry Liput to tytuł pracy, na którą składa się około 300 ceramicznych elementów „pełzających” po podłodze galerii przy placu Kościuszki. Wystawa podejmuje temat choroby w dawnych, ludowych wierzeniach i zestawia go ze współczesnością; otwiera nowy rok programowy w galerii SIC!.

Zza mięsistej kurtyny

Zza mięsistej kurtyny, wyglądającej niczym wielki, niedoprany bandaż, zerkają na nas urokliwe oczy ukryte w witrażu. Wchodzimy dalej. Jest tu duszno, niepokojąco, a atmosfera wydaje się nierealna.

Widzimy niedomagające i płaczące drzewo z przeszczepioną chorobą. Ponoć została wypędzona z człowieka, a drzewo sprowadziły do galerii „złe wiatry”… Z zakamarków galerii wypełzają glistopodobne ceramiczne organizmy, a jedynym „narzędziem medycznym” stają się miotły splecione z witek brzozowych. To najmroczniejsza wystawa Aleksandry Liput.

Choroba

Aleksandra Liput

Portret długowłosej, młodej kobiety w czerwonym świetle z abstrakcyjnymi obiektami w tle
Aleksandra Liput, fot. Grzegorz Podsiadlik

Urodzona w 1989 roku artystka wizualna. Zajmuje się ceramiką, miękkimi rzeźbami, obiektami oraz instalacjami. W swojej twórczości mierzy się z problematyką lęku, dziedziczenia traum, szeroko rozumianej duchowości i magicznych przedmiotów. Interesuje się koncepcjami związanymi z mitem i utopią.

Asystentka i doktorantka na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współtworzy duet kuratorski DZIDY. Jej prace były prezentowane m.in. w Galerii Zachęta w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Labirynt w Lublinie, Galerii Arsenał w Poznaniu, Fundacji Galerii Foksal w Warszawie. Finalistka konkursu Coming Out – Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie 2017.

Artystka w swojej wcześniejszej twórczości koncentrowała się na malarstwie. Jego miejsce z biegiem czasu zajęła ceramika, kiedy twórczyni zaczęła szukać oparcia w naturze. Obecnie Liput odwzorowuje naturę poprzez sztukę, podkreślając jej znaczenie oraz udział w dawnych przesądach i rytuałach. Inspiracji poszukuje również w tym, co nadprzyrodzone.

Plakat w kolorze czerwonym z abstrakcyjnym motywem graficznym
Plakat do wystawy „Robak sercowy” Aleksandry Liput w galerii SIC! BWA Wrocław, 5.04–9.06.2024. Identyfikacja wizualna: Iwona Jarosz

„Robak sercowy”. Wystawa prac Aleksandry Liput

artystka: Aleksandra Liput