„Medium serigraficzne dzisiaj“ prezentuje unikatową kolekcję 67 prac polskich artystów, która na prośbę galerii została poszerzona o zagranicznych rezydentów sympozjum ISSO z Czech, Francji, Irlandii, Kazachstanu, Austrii, Słowacji i Stanów Zjednoczonych uczestniczących w wybranych edycjach sympozjum w latach 2013-2024. Odwiedzający warszawską wystawę będą mogli zobaczyć grafiki 81 artystów.
Międzynarodowe Sympozjum Serigrafii w Ostrawie (ISSO)
Od 2013 roku badania nad sitodrukiem w Ostrawie i Republice Czeskiej są związane z Międzynarodowym Sympozjum Serigrafii w Ostrawie (ISSO). Projekt jest kontynuacją wcześniejszych działań Uniwersytetu Ostrawskiego, związanych z nazwiskami: Eduarda Ovčáčka i Zbyňka Janáčka – Serigraphy Workshop Ostrava (SWO – 1997–2001).
Formuła międzynarodowego projektu została przedefiniowana w 2012 roku przez Zbyňka Janáčka oraz Marka Sibinskiego. Obecnie funkcjonuje jako otwarte sympozjum artystyczne poświęcone sitodrukowi, w ramach którego organizatorzy oferują wsparcie technologiczne w postaci wyjątkowego zaplecza Centrum Serigrafii Wydziału Grafiki i Rysunku (a od niedawna także Centrum Technologii Cyfrowych), nie tylko grafikom, ale wszystkim artystom wizualnym, którzy są zainteresowani tą techniką graficzną.
Kolekcja środkowoeuropejskiej serigrafii ISSO
W latach 2013-2024 na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Ostrawskiego powstała niepowtarzalna kolekcja współczesnej, głównie środkowoeuropejskiej, serigrafii, będąca efektem pobytów rezydencyjnych wielu artystów z Czech i zagranicy. Kolekcję ISSO reprezentuje 126 artystów wizualnych z ponad 350 grafikami. ISSO stało się platformą dyskursu, przestrzenią dla spotkań i nawiązywania kontaktów twórczych, jest dynamiczną siecią łączącą wiele uczelni artystycznych nie tylko w Europie Środkowej.
Podobnie jak to będzie miało miejsce od połowy kwietnia w Warszawie, organizatorzy stale wystawiają wybrane prace z kolekcji w galeriach w Czechach, Polsce i na Słowacji – w krajach najliczniej reprezentowanych podczas Międzynarodowych Sympozjów Serigraficznych. To kolejny wymiar i cel projektu ISSO.
„Prace uczestników sympozjum nie są zamykane w archiwach Wydziału Artystycznego, ale w formie wystaw organizowanych przez zaangażowane instytucje, grafiki z kolekcji prezentowane są w obiektach galeryjnych oraz w galeriach szkół artystycznych, gdzie realizowany jest kolejny, równie ważny wymiar kolekcji. Serigrafie stają się materiałem edukacyjnym, w tym przypadku skierowanym do studentów i studentek grafiki w Czechach i za granicą” – mówi kurator projektu Zbyněk Janáček.
Osoby uczestniczące w wystawie
Akerman/pl, Benca/sk, Bajek/pl, Bobrowski/pl, Banaszkiewicz/pl, Ćwiek/pl, Comerford/ie, Cieślińska/pl, Cikała/pl, Ciupa/pl, Durski/pl, Drozd/cz, Daněk/cz, Dąbrowski/pl, Eldarb/at, Frączek/pl, Frąckiewicz/pl, Glińska-kupczyk/pl, Gugała/pl, Gajewski/pl, Gertchen/pl, Gorlak/pl, Guskos/pl, Głowacki/pl, Hayek/cz, Jędrzejko/pl, Janáček/cz, Jakubowski/pl, Janik/pl, Jundo/pl, Kwiatkowski/pl, Kalina/pl, Kliś/pl, Kubica/pl, Krupicová/cz, Kubiak/pl, Kula/pl, Kroczek-wasińska/pl, Kocurek/pl, Łukasik/pl, Ostoja Lniski/pl, Łuszczak/pl, Lyttle/ie, Makar/sk, Moravcová/sk, Markiewicz/pl, Marcinkowski/pl, Moflárová/sk, Nowak-Rodzińska/pl, Noga/pl, Nowicki/pl, Ovčáček/cz, Olszewski/pl, Pawłowski/pl, Pamuła/pl, Pąjok/pl, Pogorzelec/pl, Półrola/pl, Romaniuk/pl, Riesing/usa, Renkas/pl, Rodek/cz, Stępień/pl, Szewczyk/pl, Sibinský/cz, ševčík/sk, škoda/fr, Skowron/pl, Tobolewski//pl, Tylbor-Kubrakiewicz/pl, Uváčiková/sk, Węgrzyn/pl, Et ber Warlikowska/pl, Wiatr/pl, Wojtala/pl, Węcławski/pl, Winczek/pl, Yessimbekova/kz, Zaleski/pl, Zaręba/pl, Czapor-Zaręba/pl
Zdjęcia z wernisażu wystawy „Medium serigraficzne dzisiaj”
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 6
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 7
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 9
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 10
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 11
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 12
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 13
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 14
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 15
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 16
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 17
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 18
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 19
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 20
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 21
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 22
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 23
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 15
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 12
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8
Co, gdzie, kiedy
„Medium serigraficzne dzisiaj”
Międzynarodowe sympozjum serigraficzne, Ostrava 2013–2024
Wystawa jest wynikiem współpracy Katedry Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego oraz Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy wsparciu finansowym Miasta Statutowego Ostrawy i Wydziału Artystycznego Uniwersytetu w Ostrawie.
kuratorzy wystawy: Nastazja Ciupa, Kamil Zaleski
kuratorzy projektu: Zbyněk Janáček, Marek Sibinský
identyfikacja graficzna: Kamil Zaleski
Galeria -1, Pałac Czapskich, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5
17 kwietnia – 23 maja 2024
wystawa czynna wt.– nd. w godz: 12:00-19:00
wernisaż: 16 kwietnia 2024, godz. 18:00
Projekt ISSO 2013–2024 sfinansowano z budżetu Miasta Statutowego Ostrawy