Przedmiotem Konkursu jest projekt ilustrowanej książki dla dzieci w języku polskim lub angielskim. Praca konkursowa powinna zawierać scenorys (storyboard) lub scenariusz (konspekt) całej książki, streszczenie w języku polskim i angielskim (w wypadku tekstów napisanych po angielsku – tylko w języku angielskim) oraz 3 gotowe rozkładówki.
„Konkurs ma za zadanie zachęcać młodych artystów do tworzenia pięknych i wartościowych książek dla dzieci, wspierać tych najzdolniejszych oraz zwrócić uwagę odbiorców na jakość artystyczną i merytoryczną utworów dla najmłodszych czytelników” – mówią organizatorzy konkursu.
Piąta edycja konkursu
Do czterech poprzednich edycji konkursu zgłoszono ponad 2600 prac z całego świata! Na podstawie zwycięskich projektów powstają książki, które sukcesywnie trafiają na księgarskie półki, a z wybranymi twórcami wydawnictwo nawiązuje współpracę przy kolejnych projektach.
Owocem każdej edycji konkursu jest też wystawa złożona z kilkudziesięciu najciekawszych projektów. Wystawy pokonkursowe udostępniane są szkołom, bibliotekom i instytucjom kulturalnym. Te z poprzednich edycji można było oglądać w kilkunastu miastach w Polsce.
Zgłoszenia do konkursu
Zgłoszenia należy dokonać do 15 października 2024 poprzez:
- wypełnienie formularza zgłoszeniowego online
- załączenie do formularza online plików cyfrowych zawierających pracę konkursową lub zamieszczenie w formularzu linku umożliwiającego ściągnięcie tych plików.
Prace konkursowe należy złożyć wyłącznie w formie plików.
Przydatne linki:
- strona konkursu w języku polskim
- strona konkursu w języku angielskim
- regulamin konkursu
- formularz aplikacyjny
- Wszystkie osoby, które szukają ilustratora/ilustratorki lub autora/autorki tekstu do współpracy przy tworzeniu konkursowego projektu zapraszamy do facebookowej grupy „JASNOWIDZE, łączcie się! / CLAIRVOYANTS, get together!”, w której można łączyć się w twórcze pary.
Nagrody
Jury międzynarodowe przyzna nagrodę pieniężną w wysokości 2500 euro, a jury wydawnicze wybierze projekt, który zostanie wydany w formie książki. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 6 grudnia 2024 roku podczas finałowego spotkania z udziałem jurorów oraz na stronie internetowej konkursu. Ocenie będą podlegać będą przede wszystkim jakość artystyczna projektu, oryginalność, forma pobudzająca dziecięcą wyobraźnię i treść uwzgledniająca dziecięcą wrażliwość. Jurorzy będą obradować zdalnie, za pośrednictwem internetu.
W Konkursie tradycyjnie przewidziane są 3 kategorie nagród:
- nagroda główna w wysokości 2500 euro oraz dwa wyróżnienia honorowe – przyznawane przez jury międzynarodowe
- nagroda w postaci wydania książki przyznawana przez jury Wydawnictwa Dwie Siostry
- udział najlepszych nadesłanych projektów w wystawie pokonkursowej.
Jury
Prace konkursowe będą oceniane przez dwa niezależne jury:
Jury międzynarodowe, w którym w tej edycji zasiądą: niemiecka ilustratorka i autorka książek oraz komiksów Anke Kuhl, ukraiński grafik i autor Andrij Łesiw (połowa duetu Art Studio Agrafka) oraz polscy graficy i twórcy książek autorskich Aleksandra Cieślak i Tomasz Broda
Anke Kuhl – wybitna niemiecka ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Studiowała rysunek na Uniwersytecie w Moguncji i komunikację wizualną w Hochschule für Gestaltung w Offenbach. Jest członkinią kolektywu Labor Ateliergemeinschaft, który założyła z kilkoma innymi artystami. Od 1998 roku pracuje jako niezależna ilustratorka i graficzka. Współpracuje z autorkami i autorami z różnych krajów, wydała także kilka własnych książek, w tym trzy komiksy dla dzieci. W 2011 roku otrzymała Deutscher Jugendliteraturpreis (najważniejszą niemiecką nagrodę w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży). Mieszka z rodziną we Frankfurcie.
Andrij Łesiw – wielokrotnie nagradzany ukraiński grafik i autor. Razem z Romaną Romanyszyn tworzy Art Studio Agrafka, które ma w dorobku kilka autorskich książek (w Polsce ukazały się „Wojna, która zmieniła Rondo”, „Rękawiczka” i „Skąd i dokąd”) oraz opracowanie graficzne wielu innych. Projekty Agrafki trzykrotnie zdobyły prestiżowe laury w Bolonii: dwa razy były to wyróżnienia, raz – nagroda główna Bologna Ragazzi.
Aleksandra Cieślak – wszechstronna artystka i wizjonerka.
Autorka tekstów, ilustratorka, graficzka. Tworzy książki dla dzieci
(m.in. „Od 1 do 10”, „Co wypanda, a co nie wypanda”, „Czego nie
wiecie o alfabecie”) i dorosłych („Love Story”, „Złe sny”), ma
również na koncie psychodeliczny dramat „Tit Anik” stworzony w ramach eksperymentalnego programu teatralnego Teren TR. Za „Książkę do zrobienia” otrzymała prestiżowe wyróżnienie Bologna Ragazzi w kategorii książek o sztuce. Była także nominowana do Astrid Lindgren Memorial Award. Ceniona ilustratorka tekstów prasowych. Współtwórczyni zespołu DOM, dla którego pisze teksty piosenek, i Kolektywu Aurora.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kontynuuje naukę w ramach Grof Transpersonal Training. Od 2007 roku prowadzi twórcze warsztaty dla dzieci i dorosłych.
Tomasz Broda – rysownik, ilustrator, twórca lalek i masek z
przedmiotów codziennego użytku, profesor Akademii Sztuk
Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie
prowadzi Pracownię Ilustracji, kurator wystaw plakatów i ilustracji. Laureat m.in. Nagrody dla Ilustratora w konkursie Książka Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY i Grand Prix Międzynarodowej Wystawy Satyrykon w Legnicy. Autor autobiograficznego komiksu „Coś pan zmalował?” oraz książki „Bookface. Księga twarzy pisarzy”.
Jury Wydawnictwa Dwie Siostry w tradycyjnym składzie: Jadwiga Jędryas, Ewa Stiasny i Maciej Byliniak.
Ewa Stiasny – graficzka i wydawczyni, współzałożycielka Wydawnictwa Dwie Siostry. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplomowana konserwatorka starych druków i grafiki. Projektuje i ilustruje książki.
Jadwiga Jędryas – tłumaczka literacka z języków niderlandzkiego, angielskiego i francuskiego, wydawczyni, współzałożycielka Wydawnictwa Dwie Siostry. Absolwentka Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim.
Maciej Byliniak – redaktor, tłumacz, autor książek dla dzieci. Od 2007 roku sprawuje opiekę redaktorską nad publikacjami Dwóch Sióstr.
Trójka jurorów wchodzących w skład jury wydawniczego działa od lat na polskim i międzynarodowym rynku wydawniczym, współtworząc zespół Wydawnictwa Dwie Siostry i tworząc jego profil wydawniczy. Dzięki ich pracy wydawnictwo znane jest ze szczególnej dbałości o jakość estetyczną książek ilustrowanych dla dzieci oraz ze współpracy z wybitnymi twórcami projektów i ilustracji książkowych.
„Każda książka to osobny świat. Zależy nam na tym, by książkowe światy, do których trafiają dzieci, były jak najlepsze: piękne, intrygujące i pod każdym względem warte tego, by je odkrywać. Wierzymy, że warto szukać takich światów – i wspierać twórców, którzy chcą i potrafią powoływać je do życia.
Dlatego kolejny raz zapraszamy autorów, ilustratorów, grafików i wszystkich książkotwórców z Polski i zagranicy do udziału w międzynarodowym konkursie na projekt ilustrowanej książki dla dzieci Jasnowidze!” – podkreślają organizatorzy konkursu.
Piąta edycja międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2024 otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.