„Malarz czyta książki, Poeta ogląda obrazy”
22 listopada 2024 o godzinie 17.30 w Bibliotece Głównej (Pałac Czapskich, Krakowskie Przedmieście 5) odbędzie się spotkanie dwóch wybitnych osobowości: Jarosława Modzelewskiego i Jarosława Mikołajewskiego.
„Artyści rzeźbią w różnych materiach, mając wspólne sympatie. Tę część wspólną zauważył Grzegorz Kozera, artysta, nasz czytelnik i pedagog z Wydziału Malarstwa, Pracowni Struktur Wizualnych. Skojarzył obraz pokazywany na wystawie „Czarny wiatr z Malapartego” z powieścią włoskiego pisarza „Skóra”, przetłumaczoną właśnie przez Jarosława Mikołajewskiego – poetę, tłumacza m.in. „Boskiej Komedii” Dantego (Wydawnictwo Literackie, 2021), autora m.in. „Mitów osobnych” (2024), książek: „Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki” (Dowody, 2019), „Wędrówki Nabu” (Austeria, 2016) i wielu innych książek” – mówią organizatorzy spotkania.
„Wątpię”
Twórczość Jarosława Modzelewskiego skupiona jest przede wszystkim na malarstwie. Jest autorem dzieła wieloaspektowego, którego zainteresowania sięgają daleko poza klasyczne dla malarstwa tematy i obszary. Jego malarstwo dotyka problematyki społecznej, politycznej, zawiera refleksję historyczną, religijną, wanitatywną, obyczajową, ale też semantyczną. Malarz nie unika prób filozoficznego komentarza wobec poruszanych tematów.
Nowe strategie twórcze
Modzelewski w swym malarstwie podejmował nieraz dyskurs moralny, ontologiczny i egzystencjalny z wieloma aspektami współczesności. Autor licznych cykli malarskich, które prezentuje podczas systematycznie organizowanych wystaw w kraju i zagranicą. Uczestnik Gruppy, jednego z najbardziej spektakularnych wystąpień artystycznych w dziejach polskiego malarstwa. Gruppa, a wraz z nią Modzelewski, należała do tych zjawisk artystycznych, które przełamywały obowiązujące w PRL-u kody kulturowe, proponując zupełnie nowe wartości i idee, a także strategie twórcze: buntu i niepokory, bliskie absurdu, o charakterze kontrkulturowym. Modzelewski to artysta wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Otrzymał w 2004 roku nagrodę im. Jana Cybisa za malarstwo.
Jarosław Modzelewski
Urodził się w Warszawie w 1955 roku. Dyplom z malarstwa zrealizował w pracowni Stefana Gierowskiego na Wydziale Malarstwa w 1980 roku. Został zakwestionowany przez cenzurę, stąd brak oficjalnie przyznanego wyróżnienia. Przez długi czas pracował na Malarstwie jako asystent Gierowskiego. Następnie przez wiele lat samodzielnie prowadził pracownię malarstwa na macierzystym wydziale. Profesor zwyczajny.
Książka – wierny towarzysz malarza
Tłem dla najnowszej wystawy malarstwa Jarosława Modzelewskiego jest biblioteka uczelniana, w której mieści się Galeria Per libros ad astra. Modzelewski traktuje książkę jako „wiernego towarzysza malarza” stąd jej skupisko – biblioteka wydaje się dobrym miejscem dla tej prezentacji. Spośród wielu wypowiedzi Autora opublikowanych w katalogach, wywiadach, opracowaniach, w których odnosi się do zagadnień związanych z malarstwem i procesem jego powstawania, została wybrana, jako tytuł wystawy, wypowiedź o „wątpieniu”, zawarta w książce „Wywiad-rzeka-Wisła”:
„Wątpię. Do tego stopnia, że łatwiej jest mi nic nie robić, niż robić cokolwiek. Często mam poczucie, że tego co chciałbym zrobić, robić nie warto. Ale nie jest to poczucie paraliżujące, wejście w malowanie wyzwala natychmiast coś odwrotnego, pewność i radość z tego, że powstaje jakiś fakt, na który można patrzeć. Myślę wtedy: no i po co było tak się zamęczać. Malowanie oczyszcza pokłady wątpliwości.” (Jarosław Modzelewski, „Wywiad-rzeka-Wisła”. Rozmawiają Piotr Bazylko i Krzysztof Masiewicz, Warszawa 2019, s. 210).
Obrazy Jarosława Modzelewskiego prezentowane na wystawie „Wątpię”
- „Kazimierz Malewicz nad Wisłą”, 2024
- „Malarz i zachód Słońca”, 2024
- „Malarz i powódź”, 2024
- „Malarz w plenerze”, 2024
- „Malarze w Kazimierzu (Kazimierz w malarzach)”, 2024
- „Kierowca amfibii”
- „Czarny wiatr z Malapartego”, 2024
- „Czapla”
- „Talerzyk – paleta”, 2023
Co, gdzie, kiedy
Jarosław Modzelewski „Wątpię”
kurator: prof. Artur Winiarski
Galeria Per libros ad astra
Biblioteka Główna ASP w Warszawie, Pałac Czapskich
ul. Krakowskie Przedmieście 5,Warszawa
7 października – 26 listopada 2024
Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
Powiązane aktualności
-
Tomasz Myjak „Księżyce 2022”. Wystawa w Galerii Per libros ad astra
15 grudnia 2022 o godzinie 18.00 w Galerii Per libros ad astra w Bibliotece Głównej ASP w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 odbędzie się wernisaż wystawy dziekana Wydziału Scenografii warszawskiej ASP, prof. Tomasza Myjaka pt. "Księżyce 2022". Malowany akrylem i olejem na podłożach wykonanych z żywicy poliestrowej cykl obrazów powstaje od 2019 roku. Zastosowanie nierównych podłoży jest inspirowane cyklem Aleksandra Kobzdeja "Horse cadre".17.11.2024 -
Wystawy ASP
„Wątek podwójny”. Wystawa Elizy Proszczuk w galerii Per libros ad astra
15 listopada 2023 o godzinie 18:00 w galerii Per libros ad astra, mieszczącej się w Bibliotece Głównej ASP w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 5, odbędzie się wernisaż wystawy artystki wizualnej, animatorki i edukatorki – Elizy Proszczuk, „Wątek podwójny”. Kuratorem wystawy jest prof. Artur Winiarski.17.11.2024 -
Wystawa
„Cut’n’sew (I change, undo, repeat)”. Wystawa Anny Panek w Galerii Per libros ad astra
Od 18 maja 2024 w Galerii Per libros ad astra (Biblioteka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) będzie prezentowana wystawa malarki i architektki, absolwentki Wydziału Malarstwa i wykładowczyni na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie, Anny Panek – „Cut’n’sew (I change, undo, repeat)”. Kurator: prof. Artur Winiarski. Wystawę można oglądać do 22 czerwca w godzinach dyżurów bibliotecznych.17.11.2024