10.10.2024

Jarosław Modzelewski „Wątpię”. Wystawa w Galerii Per libros ad astra w Bibliotece Głównej ASP w Warszawie

zaproszenie z tekstem i fragmentem obrazu
Grafika promująca wystawę Jarosława Modzelewskiego „Wątpię”, Galeria Per libros ad astra, Biblioteka Główna ASP w Warszawie.
Od 7 października 2024 w Galerii Per libros ad astra w Bibliotece Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie będzie prezentowana wystawa prac Jarosława Modzelewskiego – „Wątpię”. Jej kuratorem jest profesor Artur Winiarski. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki.

„Wątpię”

Twórczość Jarosława Modzelewskiego skupiona jest przede wszystkim na malarstwie. Jest autorem dzieła wieloaspektowego, którego zainteresowania sięgają daleko poza klasyczne dla malarstwa tematy i obszary. Jego malarstwo dotyka problematyki społecznej, politycznej, zawiera refleksję historyczną, religijną, wanitatywną, obyczajową, ale też semantyczną. Malarz nie unika prób filozoficznego komentarza wobec poruszanych tematów.

Nowe strategie twórcze

Modzelewski w swym malarstwie podejmował nieraz dyskurs moralny, ontologiczny i egzystencjalny z wieloma aspektami współczesności. Autor licznych cykli malarskich, które prezentuje podczas systematycznie organizowanych wystaw w kraju i zagranicą. Uczestnik Gruppy, jednego z najbardziej spektakularnych wystąpień artystycznych w dziejach polskiego malarstwa. Gruppa, a wraz z nią Modzelewski, należała do tych zjawisk artystycznych, które przełamywały obowiązujące w PRL-u kody kulturowe, proponując zupełnie nowe wartości i idee, a także strategie twórcze: buntu i niepokory, bliskie absurdu, o charakterze kontrkulturowym. Modzelewski to artysta wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Otrzymał w 2004 roku nagrodę im. Jana Cybisa za malarstwo.

Jarosław Modzelewski

Urodził się w Warszawie w 1955 roku. Dyplom z malarstwa zrealizował w pracowni Stefana Gierowskiego na Wydziale Malarstwa w 1980 roku. Został zakwestionowany przez cenzurę, stąd brak oficjalnie przyznanego wyróżnienia. Przez długi czas pracował na Malarstwie jako asystent Gierowskiego. Następnie przez wiele lat samodzielnie prowadził pracownię malarstwa na macierzystym wydziale. Profesor zwyczajny.

Książka – wierny towarzysz malarza

Tłem dla najnowszej wystawy malarstwa Jarosława Modzelewskiego jest biblioteka uczelniana, w której mieści się Galeria Per libros ad astra. Modzelewski traktuje książkę jako „wiernego towarzysza malarza” stąd jej skupisko – biblioteka wydaje się dobrym miejscem dla tej prezentacji. Spośród wielu wypowiedzi Autora opublikowanych w katalogach, wywiadach, opracowaniach, w których odnosi się do zagadnień związanych z malarstwem i procesem jego powstawania, została wybrana, jako tytuł wystawy, wypowiedź o „wątpieniu”, zawarta w książce „Wywiad-rzeka-Wisła”:

„Wątpię. Do tego stopnia, że łatwiej jest mi nic nie robić, niż robić cokolwiek. Często mam poczucie, że tego co chciałbym zrobić, robić nie warto. Ale nie jest to poczucie paraliżujące, wejście w malowanie wyzwala natychmiast coś odwrotnego, pewność i radość z tego, że powstaje jakiś fakt, na który można patrzeć. Myślę wtedy: no i po co było tak się zamęczać. Malowanie oczyszcza pokłady wątpliwości.” (Jarosław Modzelewski, „Wywiad-rzeka-Wisła”. Rozmawiają Piotr Bazylko i Krzysztof Masiewicz, Warszawa 2019, s. 210).

Obrazy Jarosława Modzelewskiego prezentowane na wystawie „Wątpię”

• „Kazimierz Malewicz nad Wisłą”, 2024
  • „Malarz i zachód Słońca”, 2024
  • „Malarz i powódź”, 2024
  • „Malarz w plenerze”, 2024
  • „Malarze w Kazimierzu (Kazimierz w malarzach)”, 2024
  • „Kierowca amfibii”
  • „Czarny wiatr z Malapartego”, 2024
  • „Czapla”
  • „Talerzyk – paleta”, 2023

zaproszenie z tekstem i fragmentem obrazu
Zaproszenie na wystawę Jarosława Modzelewskiego „Wątpię”, Galeria Per libros ad astra Biblioteka Główna ASP w Warszawie.

Jarosław Modzelewski „Wątpię”
kurator: prof. Artur Winiarski

Galeria Per libros ad astra
Biblioteka Główna ASP w Warszawie, Pałac Czapskich