Tomasz Myjak „Księżyce 2022”. Wystawa w Galerii Per libros ad astra

15 grudnia 2022 o godzinie 18.00 w Galerii Per libros ad astra w Bibliotece Głównej ASP w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 odbędzie się wernisaż wystawy dziekana Wydziału Scenografii warszawskiej ASP, prof. Tomasza Myjaka pt. „Księżyce 2022”. Malowany akrylem i olejem na podłożach wykonanych z żywicy poliestrowej cykl obrazów powstaje od 2019 roku. Zastosowanie nierównych podłoży jest inspirowane cyklem Aleksandra Kobzdeja „Horse cadre”.
„Księżyce maluję od kilku lat. Patrzę w górę i zastanawiam się nad skalą i znaczeniem człowieka (moim znaczeniem, moją skalą) wobec ogromu nade mną. Księżyc jest ciałem trochę absurdalnym, trochę poetyckim. Wydaje się raz duży, innym razem mały… bywa srebrny, złoty, pełny lub nie. Powoduje całą serię zdarzeń plastycznych zarówno na niebie, jak i w wodzie – jako odbicie samego siebie. Księżyc jest też pretekstem do skorzystania z płatków złota i zestawienia ich z błękitami i czerwieniami. Taki klucz jest dla mnie wyzwaniem, trudnością, którą staram się oswoić lub pokonać. Niepewność powoduje również odnalezienie się w przestrzeni, w której zachodzi ryzyko ”otarcia„ się o kicz i banał. Często powtarzam, że ideą tego, co maluję jest próba przekazania absurdalnego uczucia bezgranicznego piękna. Próba oczywiście w założeniu nieudana, ale określająca kierunek poszukiwań” – mówi prof. Tomasz Myjak, dziekan Wydziału Scenografii ASP w Warszawie.

Tomasz Myjak „Księżyce 2022”. Wystawa

Galeria Per libros ad astra
Biblioteka Główna ASP w Warszawie
Pałac Czapskich
ul. Krakowskie Przedmieście 5

Wernisaż wystawy: 15 grudnia 2022 o g. 18.00
Wydarzenie na Facebooku

zdjęcie główne: fragmenty obrazów prof. Tomasza Myjaka. Autor grafiki : prof. Tomasz Myjak.