fioletowa grafika z fluorescencyjnym motywem i barwną marynarką
Hackathon Play Sustain Summit: Ekoprojektowanie – moda bez odpadów, 23 października 2024, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Materiały organizatora
23 października 2024 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja Play Sustain Summit – wydarzenia łączącego potencjał badawczy, kreatywny i biznesowy w obszarze ekoprojektowania w branżach tekstylnej, odzieżowej i fashion. Podczas konferencji odbędzie się pokaz kolekcji marki SaintWarsaw, należącej do Moniki Surowiec – projektantki mody cyrkularnej i edukatorki zrównoważonych praktyk. Wydarzenie organizuje Fundacja Play Sustain. Udział bezpłatny. Rejestracja do 18 października 2024.

Hackathon Play Sustain Summit

Integralną częścią konferencji jest konkurs w formie Hackathonu, do którego organizatorzy zapraszają studentów różnorodnych kierunków studiów:
„Stworzymy kreatywne, kilkuosobowe zespoły, które będą pracowały pod okiem doświadczonej facylitatorki Agaty Miryn-Sienkiewicz nad rozwiązaniami ponownego zastosowania odpadów odzieżowych, które trudno jest recyklingować (buty i dodatki krawieckie). Zachęcamy do zasilenia zespołów przedstawicieli i przedstawicielki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie” – mówią organizatorzy konferencji.

Ekonomia cyrkularna

Wydarzenie zapoczątkowuje temat ekoprojektowania w modzie w szerokim kontekście ekonomii cyrkularnej. Dzięki angażującej formule wszyscy uczestnicy Play Sustain Summit będą mieli przestrzeń do wyrażania opinii, czerpania inspiracji i zdobywania doświadczenia.

W ramach Play Sustain Summit odbędzie się dyskusja na temat znaczenia regulacji i działań ESG dla minimalizowania skutków zmian klimatycznych oraz o perspektywach na systemową zmianę w obliczu nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Ekoprojektowanie w Polsce

Konferencja rozpoczyna program badawczy Fundacji Play Sustain, w którym będzie analizowana kondycja i gotowość na rozwój ekoprojektowania w Polsce. Fundacja zajmie się także prototypowaniem perspektywy i modeli biznesowych opartych o cyrkularność procesów. Podczas Summitu zaprezentowane zostaną pierwsze wyniki badań nad zachowaniami konsumentek i konsumentów wobec decyzji i praktyk zakupowych asortymentu odzieżowego w Polsce.

Zgromadzone opinie zostaną skonfrontowane podczas debaty oksfordzkiej, której punktem wyjścia będzie teza: „Ekoprojektowanie rozwiązuje problem nadkonsumpcji ubrań”. Po stronie propozycji i opozycji staną przedstawiciele i przedstawicielki branży modowej, producenci, badaczki i teoretycy mody.

„Sami jesteśmy ciekawi siły argumentów, zarówno tych za, jak i przeciw” – przyznają organizatorzy Play Sustain Summit.