Artykuł prof. Sławomira Marca w krakowskim magazynie „Restart”

W tekście pt. „Przestrzeń publiczna: utopia – dystopia – dystonia –… spartolona apokalipsa” Sławomir Marzec poddaje krytycznej refleksji nasze wyobrażenia o przestrzeni publicznej, czyli co się stało z przestrzenią, która miała być wspólna.
„Dzisiaj już wiemy, że skuteczność politycznego zaangażowania artystów była i jest znikoma, a nawet daje skutki odwrotne, bo witalizuje neo/fundamentalizm. Prowokowanie do dyskusji okazuje się najczęściej pomiataniem przeciwnikiem. Jak to taktownie opisywał amerykański historyk Tony Judt, „publiczna dyskusja miota się między politycznie poprawnymi unikami a zawziętym przełamywaniem tabu”. I jeszcze: czy reprezentanci (w tym artyści) reprezentują tzw. masy, czy tylko nimi manipulują?”. Fragment artykułu Sławomira Marca w magazynie „Restart”.
Artysta wizualny. Praktykuje malarstwo, rysunek, instalację, fotografię przetworzoną, performance i film. Jest autorem ponad setki wystaw indywidualnych (m.in. Muzeum Narodowe Lublin, Elektrownia Radom, Galeria Foksal, CSW Warszawa).
Opublikował ponad 200 tekstów z pogranicza teorii i krytyki sztuki oraz 5 książek. Jest inicjatorem powołania Forum Nowych Autonomii Sztuk (2014 -18); wiceredaktorem kwartalnika „Aspiracje” (2019 – 2021) i Współzałożyciel Grupy Obrraz.
Jest absolwentem ASP w Warszawie i Kunstakademie Düsseldorf. Prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP.
„Restart” to nowe czasopismo wydawane przez krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Jego nazwa oznacza nowy początek, ponowny start z zachowaniem wiedzy i doświadczeń poprzednika, jakim są dla „Restartu” „Wiadomości ASP”. „Restart” czuje się ich kontynuatorem, a przejmując dorobek „Wiadomości” dba o jego aktualizację, o odnowienie treści, o regularne dostarczanie czytelnikom świeżej porcji wiadomości o sztuce współczesnej. Jest wydawany online co kwartał.
„Restart” opisuje scenę artystyczną Krakowa i najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie. Kładzie nacisk na dobrze rozumianą lokalność w szerokim kontekście. Czasopismo będą wypełniać dyskusje, pogłębione recenzje wystaw i publikacji oraz omówienia wydarzeń artystycznych. Głos będą zabierać artyści, kuratorzy wystaw oraz krytycy sztuki.
Zdjęcie główne: S. Marzec K. Maślak akcja „Nauka malarstwa z taczki”