„Pro esse”. Wystawa Sławomira Marca w Muzeum Narodowym w Lublinie Lapidarium

Poprzedzający prezentowany obecnie w Muzeum Narodowym w Lublinie Lapidarium cykl Sławomira Marca – „Pro Morte” (CSW Warszawa 2023, kurator Ewa Gorządek) układał się w horyzontalne kompozycje, naprzemiennie ukazując czarne, gruzłowate pola spalonej ziemi z przebłyskami złotych geometrycznych figur, przypominających niepełny, nieczytelny fragment pisma – nadziei odbijającej się w ziemistej magmie obrazu.
Najnowszy – „Pro Esse” odwraca proporcje, wydłużony pionowy format obrazów jest podzielony na dwie części – dolna partia ciemna, gruzłowata, przypominająca skamielinę spalonego koksu, kontrastuje z gładką, złotą powierzchnią w górze.
Wnikliwa obserwacja pozwala odkryć kolejne szczegóły – w dolnej partii artysta wtopił drobne przedmioty, figurki, czarną powierzchnię przetkał urywanym wzorem nici, ukazującej przerwane linie życia, w górnej części z kolei zastosował gładką taflę złota – symbolu nieskończoności – na tyle jednak starannie opracowaną, że pozwalającą wytworzyć refleksy, odbicia stojącego przed obrazami widza, doświadczającego metafizycznego stopienia z powierzchnią obrazu – powierzchnią, która nieustannie w realizacjach Marca pozostaje w dialektycznej relacji z głębią.
Opracowano na podstawie tekstu kuratorskiego Marcina Lachowskiego
„Każdy obraz ma także „szwy” ze złotej i czarnej nici, które łączą to, co przed i za obrazem. Tych tropów znaczeń jest więcej. Czy to tylko mylący niemy ornament? A może paradoksalny labirynt nadziei, aby wytrwać w tajemnicy? By nie zamienić jej w zagadkę, w problem, w jurny frazes? W daremną bezsilność. A może też re/konstruowanie innych, ultrasubtelnych napięć i regularności? By uczynić ostateczność… niestabilną. I dźwięki ciszy. I blask” – mówi Sławomir Marzec.
Artysta wizualny, malarz, grafik, performer, profesor związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie; działa na granicy różnych technik i mediów. Jego twórczość artystyczna rozgrywa się pomiędzy skrajnościami, które opisywały niektóre cykle malarskie, takie jak „Wszystko”, „Labirynty” i „Horyzonty”.
Podstawowym tematem artystycznym dla Sławomira Marca jest wydobywanie głębi obrazu – nie tylko jako elementu formalnego i konstrukcyjnego, warunkującego doznania estetyczne, ale przede wszystkim w wymiarze etycznym i metafizycznym.
„Pro esse”. Sławomir Marzec
koordynacja wydarzenia: Marcin Lachowski, Agnieszka Rozciecha-Lis
Muzeum Narodowe w Lublinie
Zamek Lubelski, Lapidarium w przyziemiu Kaplicy Trójcy Świętej
ul. Zamkowa 9, Lublin
14 maja – 15 sierpnia 2025
wernisaż: 13 maja 2025, godz. 17.00