Akademia wspiera pamięć o wybitnych Polakach w historii Peru

18 listopada 2022 r. w sali Senatu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na ręce pana Jędrzeja Kotarskiego, przedstawiciela Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Peru, został przekazany medalion z brązu autorstwa prof. Hanny Jelonek przedstawiający prof. Marię Rostworowską.

María Rostworowski Tovar de Diez Canseco, Maria Rostworowska (1915–2016)

należy do najwybitniejszych peruwiańskich historyków i badaczy kultur andyjskich. Jej opracowania dotyczące Inków są częścią światowego kanonu literatury naukowej. Wyrazem uznania jej dorobku są między innymi liczne wysokie odznaczenia peruwiańskie i polskie oraz doktoraty honoris causa, w tym nadany w 2010 roku przez Uniwersytet Warszawski. Ta polskiego pochodzenia uczona należy do grona wybitnych Polaków, którzy osiedlili się w Peru i przyczynili się w znaczący sposób do rozwoju tego kraju. Pamięć o nich i ich dokonaniach jest wciąż żywa w Peru. Jednym z jej wyrazów jest znajdujący się w centrum Limy Parque Polonia z monumentalnym pomnikiem poświęconym najwybitniejszym Polakom.

Medalion autorstwa prof. Hanny Jelonek

Z inicjatywy prof. Antoniny Magdaleny Śniadeckiej-Kotarskiej, Ambasador RP w Republice Peru, powstał projekt upamiętnienia prof. Marii Rostworowskiej w Parque Polonia. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie podjęła tę ideę. Prof. Hanna Jelonek wykonała medalion, który zostanie umieszczony na Pomniku Polaków. Został on odlany w Pracowni Brązu na Wydziale Rzeźby przez dr. Tomasza Krzpieta oraz dr. Andrzeja Łopińskiego. Wszystkie prace zostały wykonane pro publico bono, natomiast dzięki wsparciu Ambasady i Fundacji Kulskich na rzecz Relacji Polsko-Amerykańskich zakupione zostały materiały potrzebne do wykonania odlewu. Ambasada RP w Limie uzyskała także niezbędne pozwolenia od władz miasta na montaż medalionu i zleci wykonanie tych prac jeszcze w tym roku.

Mamy nadzieję, że rzeźba prof. Hanny Jelonek nie tylko upamiętni postać naszej wybitnej rodaczki prof. Marii Rostworowskiej, ale także wpisze się we współczesne dokonania polskich naukowców i artystów prowadzących prace w Peru – kraju, w którym budzą one żywe zainteresowanie i są wysoko cenione.

Istotnej pomocy w realizacji tego zadania udzieliło Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego, poprzez przekazanie dokumentacji fotograficznej, przedstawiającej prof. Marię Rostworowską  w różnych okresach Jej życia, za co składamy serdeczne podziękowania.

Medalion przedstawiający szczegółową rzeźbę popiersia kobiety.

Medalion z brązu autorstwa prof. Hanny Jelonek upamiętniający prof. Marię Rostworowską – badaczkę kultur andyjskich. Odlany w Pracowni Brązu na Wydziale Rzeźby przez dr. Tomasza Krzpieta i dr. Andrzeja Łopińskiego.