12 listopada 2022 w Sydney wręczone zostały coroczne nagrody AGDA Design Award 2022 przyznawane najlepszym australijskim pracom w szerokim zakresie dyscyplin projektowych. W tym roku wyróżnione zostały osoby reprezentujące wszystkie pokolenia – od utalentowanych studentek i studentów szkół wyższych po doświadczonych liderki i liderów tej profesji o ugruntowanej pozycji w branży. Wśród laureatek znalazła się mieszkająca w Australii absolwentka warszawskiej ASP (1973) – Anna Eymont, która wraz z Myriam Kin-Yee i Alison Hulett z powodzeniem prowadziła cenione studio brandingowe i graficzne – EKH Design. Anna Eymont otrzymała nagrodę za całokształt pracy twórczej w Australii.

EKH Design

Dzięki uzupełniającym się umiejętnościom założycielek i ich zawziętemu dążeniu do sukcesu przez ponad trzy dekady studio EKH Design świadczyło usługi dla klientów korporacyjnych (m.in. z branży hotelarskiej), rządowych i osób prywatnych. Elementami rozpoznawalnymi zaprojektowanych przez założycielki studia kreacji stały się bogactwo kolorów, optymistyczny przekaz i znakomita typografia, trafnie oddające specyfikę kulturową Australii. Kultowe, eleganckie projekty identyfikacji wizualnej zrealizowane m.in. dla grup hotelowych miały wpływ na zwiększenie rozpoznawalności poszczególnych miejsc w Sydney.

„Pomimo różnego pochodzenia kulturowego Anny Eymont, Myriam Kin-Yee i Alison Hulett połączyły Sydney College of the Arts oraz miłość do sztuk wizualnych i podróży” – czytamy o założycielkach studia EKH Design.

Anna Eymont

(ur. 1948) Artystka studiowała na ASP w Warszawie w latach 1967 – 1973 (ukończyła grafikę użytkową w pracowni Profesora Pałki); po studiach wyemigrowała do Australii. Jej pierwsza praca w Sydney na stanowisku projektantki zajmującej się głównie tworzeniem wzorów na pokrywkach tosterów i czajników, okazała się niezadowalająca. Kolejne cztery lata pracy w Horman Design oraz Randwick TAFE – w charakterze wykładowczyni przyniosły ożywienie. Następnie Arthur Leydin (AGDA HoF 2000) zaproponował Annie Eymont pełnoetatową pracę na nowopowstałym wydziale Komunikacji Wizualnej w Sydney College of the Arts (SCA), gdzie uczyła od 1977 do 1982. Przez rok artystka pracowała w USA by powrócić do Sydney i otworzyć własne studio Eymont Design (1980-1987). Dzięki klientom takim jak: Historic Houses Trust of NSW i Museum of Applied Arts and Sciences (MAAS) oraz pozyskaniu dużych klientów korporacyjnych (John Fairfax Ltd, OPSM Industries i Offshore Oil NL) studio świetnie prosperowało osiągając znaczące sukcesy.

AGDA

AGDA to największe w Australii stowarzyszenie profesjonalnych projektantek i projektantów komunikacji wizualnej, którego misją jest wspieranie australijskich twórczyń i twórców. „Nasze nagrody pogłębiają dyskusję o wzornictwie i stymulują kreatywny rozwój naszej branży” – deklaruje AGDA.

Zdjęcie główne: Myriam Kin-Yee, Alison Hulett, Anna Eymont – EKH Archive, 1993