Ruszyły zapisy na tegoroczną edycję projektu edukacyjnego dla artystów_ek sztuk wizualnych oraz osób studiujących na uczelniach / wydziałach artystycznych: Artysta – Zawodowiec / Artystka – Zawodówka 2023. Jak co roku, grono ekspertów_ek w dziedzinie sztuki współczesnej opowie o narzędziach i praktykach pomocnych w zawodowym funkcjonowaniu w świecie sztuki. Bezpłatne wykłady online odbędą się pomiędzy 20 a 30 marca 2023. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie objęła projekt AZ patronatem.

Program zajęć

• 20 marca 2023, g. 18.00 – 20.00
    „Po pierwsze, zadbaj o siebie” – Aleksandra Jach Jak uniknąć wypalenia zawodowego? Jak zachować przestrzeń dla kreatywności i swobody jednocześnie myśląc o rachunkach do zapłacenia? Jak w zrównoważony sposób planować swoją karierę?
  • 21 marca, g. 18.00 – 20.00
    Spotkanie z artystką – Małgorzatą Mirgą-Tas Jak rodzina i przyjaciele mogą Ci pomów? Jak wygląda praca nad wystawą na Biennale w Wenecji? Czy współpraca z galerią zmienia wszystko?
  • 22 marca, g. 18.00 – 20.00
    „Kolektywy i współautorstwo” – Joanna Rzepka Jakie są korzyści z działania w grupie? Jakie pułapki czyhają na osoby pracujące kolektywnie? Jak kolektywy postrzegają instytucje i rynek? Jak prawo autorskie rozpatruje kwestie współautorstwa?
  • 22 marca, g. 18.00 – 20.00
    Spotkanie z kuratorem – Michałem Grzegorzkiem Jakie są nowe języki wystawiennicze? Kto i jak queeruje kanon i instytucje? W którym muzeum odbywają się najlepsze nocne tańce?
  • 27 marca, g. 18.00 – 20.00
    „Freelance, samoorganizacja i rodzicielstwo” – Joanna Synowiec Gdzie szukać środków na realizację swoich projektów? Gdzie znajdziecie miejsce na pracownię? Czy tzw. późny debiut musi oznaczać wykluczenie? Jak znaleźć otwarte instytucje, które przychylnie patrzą na osoby opiekuńcze?
  • 28 marca, g. 18.00 – 20.00
    Spotkanie z artystą – Łukaszem Rusznicą Czy to ok, że mi się nie uda? Zazdroszczę koleżance, co dalej? Po co mi to wszystko, tylko przecież boli.
  • 29 marca, g. 18.00 – 20.00
    „Sztuka w social mediach” – Tomasz Szymański Czego nie wrzucać na Instagrama? Jak skutecznie rozwijać swój profil? Jak przygotować zdjęcia i wideo do publikacji?
  • 30 marca, g. 18.00 – 20.00
    „Artystka przyszłości” – Aleksandra Przegalińska Jak sztuczna inteligencja wpływa na kształt sztuki? Jak twórczość artystyczna wpływa na rozwój sztucznej inteligencji? O czym można porozmawiać z botem?

Konsultacje portfolio

W ramach tegorocznej edycji A-Z odbędą się również indywidualne spotkania z wykładowcami. Podczas dwudziestominutowych konsultacji, które odbędą się za pomocą aplikacji Zoom będzie można porozmawiać o własnej twórczości z prowadzącymi. Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy. Ilość miejsc jest ograniczona, a o przyjęciu decyduje kolejność wysłania portfolio.

Letnia Szkoła

Wśród osób biorących udział w konsultacjach portfolio wyłonionych zostanie około 10 osób, które zaproszone zostaną na Letnią Szkołę – program mentoringowy. Fundacja pokryje wszystkie koszty udziału w szkole letniej, w tym przejazd, zakwaterowanie i wyżywienie.