Od 22 marca 2023 w Galerii Salon Akademii będzie prezentowana – poświęcona relacjom między fotografią a architekturą / przestrzenią – wystawa pt. „Fotosfera – Oko na architekturę”. Na wystawie będzie można obejrzeć fotografie w formie klasycznych wydruków oraz prace konceptualne i instalacje. Kuratorka: Anna Plewka. Opieka artystyczna: Bazyli Krasulak.

Wystawa jest poświęcona relacjom między fotografią a architekturą i szeroko pojętą przestrzenią. Jej inicjatywa narodziła się w gronie dydaktycznym Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Fotografia architektury może wiązać się z obrazowaniem w powiązaniu z dokumentacją tkanki miast, ale i daleko idącą interpretacją plastyczną przestrzeni zastanej. Na wystawie są prezentowane  fotografie w formie klasycznych wydruków oraz dzieła z zakresu prac konceptualnych i instalacji.

Zurbanizowana i niezurbanizowana przestrzeń w obiektywie

Celem wystawy jest próba dialogu artystycznego o jakości i zmianach oblicza architektury, jej wpływie na człowieka oraz potencjale do działań fotograficznych. Od początku istnienia medium fotograficznego architektura była regularnym tematem tej dziedziny sztuki. Zebrane prace to kolekcja autorskich spojrzeń przez wizjer aparatu na zurbanizowaną i niezurbanizowaną przestrzeń. Artyści_tki, którzy_re biorą udział w wystawie wykładają na Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie i innych uczelniach artystycznych w Polsce, w większości na kierunkach projektowych. Autorzy_rki to w znacznej części mieszkańcy_nki stolicy i jej bliskich okolic, dlatego też prace są głównie związane z Warszawą.

Artyści i artystki

Katarzyna Bucholc, Aleksandra Chrapowicka, Krzysztof Ćwiertniewski, Malwina de Bradé, Joanna Dudek, Dariusz Dyr, Krzysztof Franaszek, Mariusz Gajewski, Tomasz Gałązka, Antoni Grabowski, Marta Jarnuszkiewicz, Piotr Jaworowski, Iwona Kalenik, Michał Kapczyński, Julia Karłowska, Tomasz Knorowski, Klaudia Majewska, Konrad Matuszewski, Volodymyr Melymuka, Jowita Mormul, Aleksandra Munzar-Sobolewska, Tomasz Myjak, Anna Plewka, Eliza Proszczuk, Jolanta Rycerska, Monika Rzepiejewska-Mroczek, Zuzanna Sadowa, Radosław Skalski, Anna Skołożyńska-Cieciera, Agnieszka Stefańska, Joanna Walendzik-Stefańska, Konrad Styka, Marek Szyryk, Dariusz Śmiechowski, Katarzyna Uchowicz, Piotr Witosławski, Anna Maria Zagórska, Andrzej Zwierzchowski

Jazz podczas wernisażu wystawy „Fotosfera”

Podczas wernisażu wystawy „Fotosfera” wystąpi Michał Borowski – muzyk jazzowy, multiinstrumentalista, specjalizujący się w grze na saksofonie tenorowym, muzyk studyjny, kompozytor, aranżer oraz nauczyciel. Spektrum muzyczne, w którym porusza się artysta jest szerokie i obejmuje różne style i gatunki muzyczne od Pop, Soul, Funk, Jazz-Rock do Mainstreamowego Jazzu.

Michał Borowski jest absolwentem Katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Współpracował z wieloma wybitnymi artystami polskiej sceny muzycznej oraz kabaretowej. Saksofon Michała Borowskiego rozbrzmiewał podczas najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce: Jazzobranie, Summer Jazz Festival, Warsaw, Summer Jazz Days czy Jazz Jamboree. Od 2020 jest Prezesem Stowarzyszenia Jazzowego „Swing” w Skierniewicach. Lider i współautor płyty zespołu Joinmakers Group – „Soldiers Of Love”.

„Fotosfera – Oko na architekturę”. Wystawa w Galerii Salon Akademii

22 marca – 14 kwietnia 2023