03.01.2024

„Brückner. Średniowiecze odzyskane”. Wystawa na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie

Plakat promujący wystawę.
Aleksander Brückner (1856-1939). Średniowiecze odzyskane
Od 11 grudnia 2023 do 05 stycznia 2024 na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie prezentowane są prace studentów Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie.

Na wystawie prezentowane są plakaty związane z postacią prof. Aleksandra Brücknera zrealizowane przez studentów Pracowni Obrazowania dla Mediów Wydziału Sztuki Mediów pod kierunkiem dr Katarzyny Stanny w roku akademickim 2022/2023. Ekspozycja jest częścią projektu „Brückner. Średniowiecze odzyskane”  Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Artyści i artystki: Katarzyna Chemijewska, Magdalena Doszla, Zofia Jackowska, Agnieszka Jarosz, Mikołaj Karwan-Jastrzębski, Piotr Klujewski, Alicja Lechowicz, Jan Łoziński, Aleksandra Moroz, Dominika Reszka, Zofia Sławińska, Alicja Staszewska, Jan Staroń

Brückner. Średniowiecze odzyskane

Wystawa „Brückner. Średniowiecze odzyskane” poświęcona jest osobie profesora i zabytkom polskiego piśmiennictwa. Na ekspozycji prezentowane są oryginały Kazań świętokrzyskich – najstarszego zabytku języka polskiego – oraz inny dorobek naukowy prof. Brücknera. Wydarzenie jest częścią obchodów związanych ze sprowadzeniem szczątków prof. Aleksandra Brücknera i jego małżonki z Berlina do Krakowa.

Aleksander Brückner

(1856–1939) był jednym z najbardziej znanych badaczy polskiej literatury i kultury epoki średniowiecza i wczesnej nowożytności. Jego długa kariera akademicka rozpoczęła się od studiów na uniwersytecie we Lwowie, rozwijała się w ośrodkach akademickich w Lipsku, Berlinie i Wiedniu. Jej zwieńczeniem stała się długoletnia profesura (1881-1924) na Uniwersytecie w Berlinie. Tutaj Brückner pracował nad większością swoich naukowych publikacji w językach polskim i niemieckim z dziedziny slawistyki i kultury staropolskiej.
Aleksander Brückner jako profesor uniwersytetu berlińskiego w latach 1889 – 90 odnalazł w Bibliotece Petersburskiej Kazania Świętokrzyskie – najstarszy znany tekst literatury prozatorskiej w języku polskim, którego powstanie datowane jest na okres od końca XIII do połowy XIV wieku. Jego badania miały szeroki kontekst porównawczy: oprócz historii i dziejów literatury polskiej dotyczyły również średniowiecznych Litwy i Rusi Kijowskiej, a także innych narodów słowiańskich.

Prace studentek i studentów

Plakat promujący wystawę Aleksander Brückner (1856-1939).
Plakat, Aleksander Brückner (1856-1939), Berlin

Wystawa „Brückner. Średniowiecze odzyskane”

11 grudnia 2023 – 05 stycznia 2024

wystawa czynna: pon. – niedz. w godz. 10:00 – 18:00