W dniach 10 – 12 maja 2023 na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie odbędzie się Międzynarodowe Sympozjum Naukowe „Ceramika wypalana drewnem”. Wydarzenie pod patronatem ASP  w Warszawie w ramach 100-lecia Pracowni Ceramiki – Pamięci Pani Profesor Wandy Golakowskiej. Sympozjum organizują: Pracownia Ceramiki Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Koło Naukowe „Nowa Ceramika”.

Ceramika wypalana drewnem

Podstawowymi celami Sympozjum są wymiana wiedzy i doświadczeń z zakresu ceramiki wypalanej drewnem (prelekcje i prezentacje multimedialne dla uczestników_ek sympozjum), czynny udział w wypale prac ceramicznych w piecu opalanym drewnem w Pracowni Ceramiki, budowa i wypał pieca plenerowego opalanego drewnem oraz nawiązanie długoterminowej współpracy z pracowniami ceramiki na wyższych uczelniach artystycznych w kraju i za granicą.

Prelegenci i Prelegentki

• dr Karolina Wolska-Pabian, Muzeum Narodowe w Warszawie,„100 lat Pracowni Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rys historyczny” („100th anniversary of the Ceramics Studio of the Academy of Fine Arts in Warsaw. Historical outline”)
  • dr Michał Puszczyński, ASP we Wrocławiu„Ceramika wypalana drewnem – praktyka, kontekst, perspektywy” („Wood-fired ceramics – practice, context, perspectives”)
  • dr Alicja Buławka-Fankidejska, Wydział Rzeźby i Intermediów, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku„Wypalanie ceramiki drewnem, redukcyjna atmosfera, aplikacja sody. Doświadczenia z wypałów ceramiki na Łotwie i w Danii.”(„Woodfirings, reduction atmosphere, application of soda. My experience of firing ceramics in Latvia and Denmark.’)
  • Grzegorz Ośródka (Szczecin)’Piece do wypału ceramiki opalane drewnem. Doświadczenia garncarza, doświadczenia zduna.”(„Wood-fired pottery kilns. The experience of a potter, the experience of a kiln fitter.”)
  • Mateusz Grobelny, Bolesławiec„Akwarium ognia i MPC.” („Acquarium of Fire and a Mobile Ceramic Kiln”)

W Sympozjum uczestniczą:

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Wilnie, Litwa,  Vilnius Academy of Arts, Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu (Czechy, UP v Olomouci), Akademia Sztuk Pięknych we Lwowie, Państwowa Akademia Sztuk Dekoracyjnych i Stosowanych oraz Projektowania w Kijowie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, Instytut Sztuk Pięknych – Uniwersytet Rzeszowski, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Stowarzyszenie KERAMOS oraz licea plastyczne.

Komitet organizacyjny:

• dr hab. Stanisław Brach prof. uczelni (przewodniczący)
  • Jerzy Mróz, Przewodniczący Koła Naukowego „Nowa Ceramika”
  • Katarzyna Kalicka
  • Filip Musiał
  • Jan Jaworski-Brach
  • Eliasz Hułas
  • Aleksandra Starzyńska
  • Wanda Wolf

Komitet naukowy:

• dr hab. Stanisław Brach (przewodniczący)
  • Krzysztof Rozpondek