Pracownia Badań Artystycznych WBASK ASP w Warszawie zaprasza na otwarte spotkanie z artystą wizualnym Mikołajem Szpaczyńskim, które odbędzie się 24 maja o godzinie 14.30 w Muzeum Ziemi. Od 2019 roku artysta realizuje projekt „Ciąg dalszy”, w ramach którego odkopuje jaskinię w okolicy swojego domu w Jaworznie. Kilka milionów lat temu jaskinia ta została doszczętnie pogrzebana przez osady gliniaste. Szpaczyński odsłania jej przestrzeń.

O kopaniu, relacji z jaskinią i podziemnym ekosystemie

W ramach spotkania artysta opowie o kopaniu, relacji z jaskinią i tworzeniu się podziemnego ekosystemu, a także wykona performens – odtworzy kształt swojej jaskini własnym ciałem, pokonując jej krętą i ciasną drogę z pamięci. Spotkanie jest częścią semestralnego projektu badawczego realizowanego przez studentki Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich w ramach pracowni Badań Artystycznych. Podsumowanie projektu i otwarcie wystawy studentek WBASK odbędzie się w czerwcu w Muzeum Ziemi. Więcej informacji wkrótce.

Mikołaj Szpaczyński

(ur. 1989) Artysta wizualny, absolwent malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (2017), obecnie doktorant na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się filmem, rzeźbą i działaniami w przestrzeni. Jego prace są zapisem doświadczania przyrody poprzez własne ciało. Częstym motywem powracającym jest upadek, poddawanie się przyrodzie, sile grawitacji. Laureat wyróżnień w konkursie Młode Wilki (2016) oraz w 13 Konkursie Gepperta (2020). Uczestnik 13 edycji festiwalu Narracje (2022). Autor wystaw indywidualnych: „Uziemienie” w galerii Szarej w Katowicach (2017), „Bez ustanku” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie (2019), „Ciąg Dalszy” w BWA w Katowicach (2021), Bajka w BWA w Bydgoszczy (2022).

Spotkanie otwarte z artystą wizualnym Mikołajem Szpaczyńskim

Muzeum Ziemi