„DIADA”. Wernisaż wystawy Katarzyny Derkacz Gajewskiej i Mariusza Gajewskiego

Wystawa „DIADA” nie jest tylko zestawieniem dwóch twórczości – to dowód, że sztuka, tak jak relacje, to ciągły dialog. To poszukiwanie wspólnego języka w odmiennych technikach.
Katarzyna Derkacz Gajewska eksploruje temat rdzy, podążając za swoją fascynacją tym procesem i jego śladami. Jej prace to wynik uważnej obserwacji – przenosi na papier przedmioty noszące ślady korozji, często pozwalając, by rdza dosłownie odcisnęła się na powierzchni dzieła.
W tym projekcie przekracza granice rdzewienia – rdza wchodzi tam, gdzie fizycznie nie powinna.
Choć naturalnie nie jest związana z papierem, w jej pracach przenika i stapia się z jego strukturą. Wykształcenie graficzne pomaga jej eksplorować rdzę na wiele sposobów, tworząc unikalne efekty i kompozycje.
Mariusz Gajewski „maluje” aparatem fotograficznym; zatrzymuje światło w precyzyjnych kadrach. Jego czarno-białe fotografie, pełne światła
i cienia, nabierają graficznej formy dzięki kontrastom wydobywającym ukryte struktury.
Artystka wizualna. Specjalizuje się w malarstwie, grafice, fotografii, projektowaniu graficznym oraz edukacji artystycznej. Tworzenie przenika całe jej życie. Proces ten kształtował się od najmłodszych lat w artystycznym domu. Sztuka towarzyszy jej od zawsze, stanowi naturalny wyraz pasji do tworzenia.
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2003 roku w Pracowni Projektowania Książki pod kierunkiem prof. Macieja Buszewicza. Zrealizowała też aneks z fotografii w Pracowni prof. Rosława Szaybo oraz aneks z grafiki warsztatowej w Pracowni prof. Rafała Strenta.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uhonorowana pierwszym o w historii warszawskiej ASP medalem uczelni za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne, aktywną postawę i działalność na jej rzecz. Na koncie ma wystawy w kraju i za granicą. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w dziedzinie fotografii, grafiki i projektowania graficznego. Jest autorką m.in. identyfikacji wizualnej II linii Metra. Od 23 lat zajmuje się edukacją artystyczną dzieci, młodzieży i dorosłych.
Studiował fotografię, historię oraz montaż filmowy i telewizyjny. W 2009 roku uzyskał stopień doktora sztuki filmowej w dziedzinie fotografii na PWSFTiT w Łodzi, a w 2020 r. doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. W 2021 otrzymał tytuł profesora uczelni.
Od 2003 roku prowadzi zajęcia na ASP w Warszawie, obecnie prowadzi Pracownię Fotografii na Wydziale Scenografii ASP. W latach 201020-15 prowadził Pracownię Fotografii w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. Wykładowca fotografii w Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików, Masterclass w Studium Sztuki oraz Masterclass w Warszawskiej Szkole Fotografii.
Oprócz fotografii zajmuje się projektowaniem graficznym. Jest autorem: wydawnictw, albumów, katalogów, plakatów, logotypów, identyfikacji wizualnych, m.in. identyfikacja wizualna II linii metra w Warszawie.
Ma na koncie ponad 30 wystaw indywidualnych i 80 zbiorowych w kraju i za granicą oraz ponad 20 nagród i wyróżnień za projekty wydawnictw. Jest współzałożycielem Fundacji „Pracownia Sztuki” wspierającej twórczość i działalność artystów, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, zasiada w zarządzie sekcji plastycznej ZAiKS.
Jego prace znajdują się w galeriach oraz prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą, m. in. w zbiorach „Polska Fotografia Kolekcjonerska”. Prace jego autorstwa były publikowane w wielu wydawnictwach, m.in. przez Brytyjskie Królewskie Stowarzyszenie Fotograficzne – Royal Photographic Society.
„DIADA”. Wystawa Katarzyny Derkacz-Gajewskiej i Mariusza Gajewskiego
Ferment. Dom Kultury i Natury
ul. Iwonicka 40, Warszawa
Wernisaż wystawy: 8 marca 2025, g. 18.00