Grafika z wizerunkiem kobiety
Dr Katarzyna Kasia Warszawianką Roku 2023. Materiały organizatora.
21 listopada 2023 poznaliśmy wyniki głosowania w plebiscycie na Warszawiankę Roku 2023. Decyzją mieszkańców i mieszkanek stolicy tytuł Warszawianki Roku 2023 zdobyła dr Katarzyna Kasia – filozofka, publicystka, aktywistka, dziennikarka, komentatorka TVN24 i Radia Nowy Świat oraz wykładowczyni na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na Warszawiankę Roku 2023 głosowało prawie 35 tysięcy osób.

„Bardzo dziękuję wszystkim paniom, że mogłyśmy się spotkać w ramach plebiscytu. To jest dla mnie zaszczyt. Będę pamiętać, że byłam tutaj z wami – powiedziała dr Katarzyna Kasia odbierając nagrodę. (…) Panie prezydencie, jestem przekonana, że warszawska Syrenka ma ten miecz nie od parady i wierzę, że wykorzysta go dobrze po to, by Warszawa była miastem, w którym prawa kobiet są prawami człowieka i są szanowane” – dodała.

dr Katarzyna Kasia

Filozofka, publicystka. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej na Uniwersytecie w Princeton (USA). Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich. Autorka esejów i książek, tłumaczka tekstów włoskich filozofów. Członkini grupy eksperckiej Team Europe.

W telewizji TVN24 współprowadzi program „Szkło kontaktowe”. Jest gospodynią wtorkowych i czwartkowych poranków w Radiu Nowy Świat. Pisze felietony dla tygodnika „Newsweek Polska”, miesięcznika „Pani” oraz kwartalnika Polskiej Akademii Nauk „Academia”. W Wydawnictwie Znak właśnie ukazała się książka jej i Grzegorza Markowskiego pt. „7 życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei”.

„Gdybym miała powiedzieć kim jestem, to słowo warszawianka, przychodzi mi do głowy w pierwszej kolejności” – tak o sobie mówiła dr Katarzyna Kasia w trakcje głosowania w plebiscycie na Warszawiankę Roku 2023.

Nominacje do tytułu Warszawianki Roku 2023

Grafika z wizerunkami 10 kobiet
Warszawianka Roku 2023. Plakat. Materiały organizatora

Spośród trzystu zgłoszonych kandydatek do tytułu Warszawianki Roku 2023 nominowano dziesięć niezwykłych kobiet: Krystynę Budnicką, Zofię Czekalskę „Sosenkę”, prof. Marzenę Dębską, Kamilę Ferenc, Sylwię Gregorczyk-Abram, dr Katarzynę Kasię, dr h.c. Hannę Machińską, Katarzynę Nicewicz, Agnieszkę Szpilę oraz Justynę Wydrzyńską.

Sylwetki kobiet nominowanych do tytułu Warszawianki Roku 2023