14.06.2022

„FOLK concept” Macieja Choińskiego zwycięzcą konkursu New European Bauhaus Prizes 2022

Wizualizacja komputerowa projektu. Długi parterowy budynek z wysokim spadzistym dachem

"FOLK concept"

Projekt pt. „FOLK concept” Macieja Choińskiego, absolwenta Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, zdobył główną nagrodę w kategorii Rising Stars under 30 w międzynarodowym konkursie New European Bauhaus Prizes 2022 w Brukseli.

Wykonany w I Pracowni Wystawiennictwa dr hab. Barbary Kowalewskiej, prof. Uczelni oraz Pracowni Architektury Krajobrazu dr Elżbiety Myjak-Sokołowskiej, zwycięski projekt był prezentowaliśmy na „UpComing. Wybrane Dyplomy ASP w Warszawie 2021”.

Projekt został zakwalifikowany (spośród ponad 1100 zgłoszeń!) do finału i decyzją składającej się z kilkudziesięciu członków Komisji Europejskiej, otrzymał nagrodę 15 000€ podczas The Festival of the New European Bauhaus 2022. Podczas ceremonii, która odbyła się 11 czerwca 2022 roku w Gare Maritime, nagrodę w tej kategorii wręczała Maciejowi Choińskiemu Europejska Komisarz – Elisa Ferreira.

Projekt podsumowuje kilkuletnią działalność naukowo-badawczą Macieja Choińskiego dotyczącą wiejskiej tkanki architektonicznej. Temat wsi wychodzi poza obowiązujące ramy i staje się jeszcze bardziej istotnym elementem wpływającym na tożsamość i pochodzenie.

Projekt nadaje drugie życie charakterystycznym dla wsi budynkom, które dzięki wykorzystanie w ich konstrukcji reliefowych pustaków betonowych, stały się unikatowym zjawiskiem. Idea projektu zakłada  proekologiczne podejście do ochrony środowiska poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, wpisujących się w założenia projektowania zrównoważonego i cyrkularnego.

„FOLK concept” posiada nie tylko wartość estetyczną, ale również promującą unikatowe skarby dziedzictwa kulturowego Podlasia i Mazowsza.

Nowy Europejski Bauhaus

Inicjatywa Nowy Europejski Bauhaus łączy Europejski Zielony Ład z codziennym życiem i przestrzenią życiową. Wzywa Europejki i Europejczyków do wyobrażenia sobie i wspólnego budowania zrównoważonej i inkluzywnej przyszłości, która będzie piękna dla naszych oczu, umysłów i dusz. Stanowi pomost między światem nauki i techniki, sztuki i kultury.

„Chodzi o wykorzystanie ekologicznych i cyfrowych wyzwań do zmiany naszego życia na lepsze. Tworząc mosty między różnymi środowiskami, przekraczając granice dyscyplin i opierając się na uczestnictwie na wszystkich poziomach, Nowy Europejski Bauhaus inspiruje ruch, który ułatwi i pokieruje transformacją naszych społeczeństw w oparciu o trzy nierozerwalne wartości:  zrównoważony rozwój (od celów klimatycznych, po cyrkularność, brak zanieczyszczeń i bioróżnorodność), estetykę (jakość doświadczenia i styl, a nie tylko funkcjonalność), integrację (od doceniania różnorodności po zapewnienie dostępności i przystępności cenowej)” – czytamy o projekcie