Grafika z tytułem wystawy
„Fredro w porcelanie”. Wystawa w Muzeum Literatury w Warszawie oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Materiały organizatora
Z okazji 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry Muzeum Literatury w Warszawie oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, zorganizowały ekspozycję pod tytułem „Fredro w porcelanie”. Wystawę można oglądać do stycznia 2024 w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze; w Muzeum Literatury w Warszawie była prezentowana latem 2023 roku. Wystawy zostały zorganizowane w ramach obchodów 55-lecia Wydziału Grafiki.

Studenci, doktoranci i prowadząca Pracownię Interdyscyplinarnych Technik Graficznych na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP (Pracownia 5) – Agnieszka Cieślińska-Kawecka, specjalnie na wystawę stworzyli kilkadziesiąt obiektów inspirowanych biografią i utworami Aleksandra Fredry.
Wiele z nich ma eksperymentalny charakter i mieści się na styku dwóch dziedzin: grafiki i ceramiki. Autorki i autorzy dzieł odtworzyli historyczną technikę transferu grafik na porcelanę i wykorzystali ją do współczesnych prac.

Eksponaty ze zbiorów Muzeum Literatury

Współczesnym artystycznym obiektom towarzyszą eksponaty ze zbiorów Muzeum Literatury. Znalazły się wśród nich zarówno: grafiki, pamiątki, meble i publikacje związane z Aleksandrem Fredrą i epoką, w której tworzył, jak i porcelanowe bibeloty, które należały do innych polskich pisarzy i poetów.

„Fredro w porcelanie”. Wystawa

• Muzeum Literatury w Warszawie, 6 lipca – 27 sierpnia 2023
  • Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, listopad 2023 – styczeń 2023

Organizatorzy:

Muzeum Literatury w Warszawie
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
ASP w Warszawie, Wydział Grafiki Pracownia Interdyscyplinarna Technik Klasycznych

Wystawa powstała w ramach obchodów Roku Aleksandra Fredry, ogłoszonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 230. rocznicy urodzin pisarza.

Wystawy zostały zorganizowane w ramach obchodów 55-lecia Wydziału Grafiki.