03.10.2022

Grant Komisji Europejskiej dla Pracowni Domeny Publicznej i Koncepcji Artystycznych Wydziału Sztuki Mediów

Flaga Europejska - krąg 12 złotych gwiazd na tle niebieskiego nieba
Dydaktycy Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP – prof. Sławomir Ratajski, dziekan Wydziału, dr Ewa Bobrowska – kierownik grantu oraz dr Krzysztof Wodiczko otrzymali grant Komisji Europejskiej na realizację programu pt. „Art for Democracy and Peace: European Union Public Domain” w Pracowniach Domeny Publicznej i Koncepcji Artystycznych w latach 2022 – 2025.

Kształtowanie życia przestrzeni publicznej poprzez sztukę

Program ma na celu nauczanie i promowanie sztuki, która społecznie wdraża międzynarodową politykę UE opartą na ochronie praw człowieka, równych szansach, wolności słowa, solidarności i różnorodności w odniesieniu do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Program grantu obejmuje artystyczne, teoretyczne i filozoficzne zagadnienia, związane z kondycją demokracji i budowaniem pokoju w UE. Studentki i studenci będą wykorzystywać twórczy potencjał sztuki do aktywnego kształtowania i korygowania życia przestrzeni publicznej, poszukiwania bardziej demokratycznych rozwiązań w kontekście Unii Europejskiej oraz idei integracji i pokoju. Dofinansowanie obejmuje: spotkania z ekspertkami / ekspertami, artystkami / artystami,  przedstawicielkami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i organizacji non-profit oraz organizację wystaw w Polsce i zagranicą oraz wydruk katalogu.

„Program będzie zachęcał studentki i studentów do aktywnego kształtowania i korygowania europejskiej domeny publicznej poprzez jej reorganizację na poziomie fizycznym (interwencje artystyczne w przestrzeni miejskiej, interdyscyplinarne działania artystyczne), jak i mentalnym (artystyczna aktywizacja przestrzeni kulturowych, społecznych), relacji międzyludzkich oraz przestrzeni pamięci zbiorowej, często naznaczonej traumatycznymi przeżyciami, np. podczas wojny, imigracji, etc.). Poruszymy również problemy współczesnej ekologii i praw zwierząt” – mówią dydaktycy Wydziału Sztuki Mediów.