Od 15 września 2022 do 29 stycznia 2023 Muzeum Warszawy i Laboratorium Muzeum Kobiet Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie w Galerii Rynek 30 prezentują wystawę o kobietach związanych z Warszawą. Wystawę pt. „Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie” zorganizowały uczestniczki i uczestnicy Laboratorium Muzeum Kobiet we współpracy z Muzeum Warszawy na podstawie kolekcji Muzeum. Rzecz uwagi warta!

Laboratorium Muzeum Kobiet o emancypacji

Opierając się na kolekcji Muzeum Warszawy, uczestniczki i uczestnicy Laboratorium Muzeum Kobiet Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odpowiedziały i odpowiedzieli na wyzwanie stworzenia opowieści o kobiecej emancypacji. Kuratorskie wybory dotyczyły postaci często symbolicznych, ale także, w kilku przypadkach, szerzej nieznanych.

Są wśród nich lekarki, pisarki, wychowawczynie, przedsiębiorczynie, służące, edukatorki, sprzedawczynie, artystki, sportowczynie, redaktorki, modelki. Kobiety przedstawione na wystawie były majętne i ubogie, samodzielne i podporządkowane. Pochodziły z różnych klas, grup społecznych i etnicznych. Były opiekunkami, społeczniczkami, emancypantkami, feministkami avant la lettre. Ratowały i wspierały najsłabsze i najsłabszych. Tworzyły relacje między kobietami oraz międzypokoleniowe więzi. Przekraczały i znosiły granice klasowe. Sprzeciwiały się krzywdzącym stereotypom. Ustalały własne zasady, żądając (jak się wówczas wielu wydawało) – niemożliwego.

„Wybrane herstorie nie tworzą zamkniętej opowieści, ale konstelację łączącą biografie kobiet. Świadectwa ich życia pochodzą z oficjalnych źródeł i prywatnych archiwów. Część z nich zaistniała w zbiorowej pamięci mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Inne zapisały się jedynie w prywatnych wspomnieniach. Razem przypominają rozgwieżdżone niebo, którego tylko niewielki fragment widzimy, a każda z gwiazd świeci innym blaskiem” – mówią uczestniczki i uczestnicy Laboratorium Muzeum Kobiet Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie.

Bohaterki wystawy

Józefa Bojanowska, Eufemia, Gertruda Gawenda, Maria Gecow-Kupiszewska, Jadwiga Irena Golcz, Danuta Kwapiszewska, Wanda Kwaśniewska, Hanna Loth-Nowak, Janina Borkowska (de domo: Loth), Florentyna Łuczak, Janina Rakowska, Anna Tomaszewicz-Dobrska, Stefania Wilczyńska, Antonina Żabińska.

Zebrane herstorie sprawiają, że czujemy z ich bohaterkami więź, a ich postawa czy wybory są nam bliskie. Poszukujmy zatem nowych, dotąd nieopisanych konstelacji. Zapalajmy nowe gwiazdy” – zachęcają twórczynie i twórcy wystawy.

Wystawa: „Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie”.
Wystawa zorganizowana przez uczestniczki i uczestników Laboratorium Muzeum Kobiet Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie we współpracy z Muzeum Warszawy na podstawie zbiorów Muzeum.

Galeria Rynek 30

15 września 2022 – 29 stycznia 2023

Wydarzenie na Facebooku

Wystawie towarzyszyć będzie program wydarzeń oraz podcast opowiadający historie poszczególnych bohaterek wystawy. Więcej informacji wkrótce.

Wystawa zorganizowana została przez uczestniczki i uczestników Laboratorium Muzeum Kobiet Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie we współpracy z Muzeum Warszawy. Jej podstawę stanowią zbiory Muzeum Warszawy.

Opieka merytoryczna i kuratorska ze strony WZKW ASP: dr Marika Kuźmicz, dr hab. Luiza Nader.

Kuratorka i mentorka ze strony Muzeum Warszawy: Zofia Rojek.

Studentki i studenci, kuratorki i kuratorzy (w kolejności alfabetycznej): Zuzanna Andruszko, Julia Barbasiewicz, Katarzyna Borek, Paulina Brol, Jagoda Gorczycka, Katarzyna Hutna, Maria Jasek, Julia Kusiak, Marianna Łomża, Valeria Mostenets, Barbara Orłowska, Barbara Pawlak, Kalina Sendułka, Franciszek Smoręda, Radosław Sykuła.