Hanna Went zwyciężczynią konkursu o nagrodę im. prof. Karola Stryjeńskiego

Laureatką tegorocznej edycji konkursu o nagrodę im. prof. Karola Stryjeńskiego, fundowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, została mgr Hanna Went. Gratulujemy!

Spośród trzech nominacji Kapituła konkursu w składzie: prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dziekan Wydziału Grafiki, dziekan Wydziału Malarstwa, dziekan Wydziału Rzeźby oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wytypowała najlepszy dyplom ubiegłego roku akademickiego w dziedzinie malarstwa, grafiki lub rzeźby. Nagrodzona praca pt.: „Światłoczułość” wykonana została pod opieką promotora prof. Tomasza Milanowskiego w I Pracowni Malarstwa na Wydziale Malarstwa.

„Światloczułość” Hanny Went

Cykl „Światloczułość” jest wielowątkowym nawiązaniem do albumów fotograficznych, o czym świadczy już tytuł. Głównym źródłem inspiracji jest kolekcja fotografii analogowych artystki, które ukazują przede wszystkim najbliższe, codzienne towarzystwo autorki.

„Tworzę intymny portret codzienności, momentów wyrwanych gdzieś z pędu życia, „portretuję” tłoczne, niezobowiązujące zgromadzenia i osobiste, prywatne momenty. Obrazy nie tworzą jednolitej narracji, celowo buduję cykl jako lekko chaotyczny zlepek. Podkład podparkietowy jako podłoże został wybrany przede wszystkim ze względu na swoją fakturę, lekkość i prostotę. Kruchość materiału podkreśla kruchość chwil. Pracuję na podłożu, które pozwala mi na zachowanie szkicowej delikatności i wrażliwości rysunku. Maluję mieszanką farb akrylowych i kredek świecowych. Kredka jest tu szczególnie ważna, ze względu na swoją prostotę i nostalgiczne skojarzenia z czasem dzieciństwa” – mówi Hanna Went.

Nominacje do nagrody im. prof. Karola Stryjeńskiego

Nominacje do nagrody im. prof. Karola Stryjeńskiego za najlepszy dyplom magisterski w dziedzinie malarstwa, grafiki lub rzeźby zrealizowany w roku akademickim 2021/2022. Podczas pierwszego etapu konkursu, na posiedzeniu w dniu 9 listopada Kapituła konkursu nominowała do nagrody trzy tegoroczne dyplomantki:

• panią mgr Izabelę Chybowską, absolwentkę Wydziału Grafiki, za dyplom artystyczny pt. „Zwykłe, niezwykłe opowieści”, wykonany pod opieką promotora prof. Krzysztofa Trusza w Pracowni Projektowania Graficznego,
  • panią mgr Teresę Masny, absolwentkę Wydziału Rzeźby, za dyplom artystyczny pt. „Black hole”, wykonany pod opieką promotora dr Pawła Mysery w Pracowni Rzeźby w Architekturze,
  • panią mgr Hannę Went, absolwentkę Wydziału Malarstwa, za dyplom artystyczny pt. „Światłoczułość”, wykonany pod opieką promotora prof. Tomasza Milanowskiego w I Pracowni Malarstwa.

Nagroda im. prof. Karola Stryjeńskiego

Służąca wyróżnieniu polskich młodych artystek i artystów nagroda im. prof. Karola Stryjeńskiego – założyciela Towarzystwa Przyjaciół ASP w Warszawie, fundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, przyznawana jest raz do roku w drodze konkursu przeznaczonego dla dyplomantów i dyplomantek studiów magisterskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z kierunków: grafika, malarstwo i rzeźba. Po raz pierwszy nagroda przyznana została za pracę dyplomową zrealizowaną w roku akademickim 2017/2018.

Szczegółowe informacje dotyczące nagrody oraz regulamin jej przyznawania można znaleźć na stronie internetowej Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie