03.07.2023

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej: konferencja prasowa

13 czerwca 2023 Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (w Pałacu Czapskich) odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej, który odbędzie się w dniach 2 – 9 lipca w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. W konferencji wzięli udział: Wanda Zwinogrodzka – Podsekretarz Stanu w MKiDN, Paula Lis-Sołoducha – Dyrektor NIMiT, prof. Marta Wierzbieniec – Dyrektor Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie oraz Lech Dzierżanowski – zastępca Dyrektora NIMiT ds. muzyki oraz zaproszeni dziennikarze.

Promocja polskiej muzyki XIX i XX wieku

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej popularyzuje mniej znaną polską muzykę XIX i XX wieku; służy nie tylko popularyzacji samej muzyki, ale także promowaniu utalentowanych twórców_czyń, którzy_re włączają do swojego repertuaru mniej znane polskie kompozycje. To wydarzenie o coraz szerszym międzynarodowym zasięgu, którego laureaci_tki z powodzeniem prezentują muzykę polską na scenach całego świata.

„III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej otworzy serię ważnych wydarzeń konkursowych organizowanych dzięki wsparciu finansowemu MKiDN: we wrześniu w Katowicach odbędzie się Konkurs im. Karola Szymanowskiego (aż w 5 kategoriach), w październiku w Warszawie Konkurs Chopinowski na starych instrumentach oraz w listopadzie ponownie w Katowicach konkurs dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga. Wszystkie te konkursy wpisują się w promocję polskiej muzyki w różnych jej aspektach” – mówiła podczas konferencji Wanda Zwinogrodzka – Podsekretarz Stanu w MKiDN.

Współpraca ASP w Warszawie z Narodowym Instytuten Muzyki i Tańca

31 sierpnia 2022 r. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie nawiązała współpracę z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca. Jednym z pierwszych wspólnych działań na rzecz rozwoju polskiej kultury muzycznej i tanecznej oraz promocji studentów_ek i absolwentów_ek warszawskiej ASP było przeprowadzenie konkursu dla młodych adeptek i adeptów sztuki plastycznej na projekt statuetki III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, któremu poświęcona była konferencja prasowa.

Konkurs na projekt statuetki III MKMP

20 lutego 2023 roku został rozstrzygnięty konkurs dla studentów_ek i absolwentów_ek Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na projekt statuetki III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. I miejsce w konkursie zajęła Katarzyna Grochowalska, absolwentka Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie. Pamiątkowe statuetki wg. projektu Katarzyny Grochowalskiej zostaną wręczane laureatom_tkom pierwszych trzech miejsc III MKMP. Statuetka powinna była nawiązywać do muzyki polskiej, zwłaszcza XIX i pierwszej połowy XX wieku, a swoją formą prezentować współczesne trendy projektowe. Oceniane były m.in. oryginalność i atrakcyjność projektu, jego wartość promocyjna, poznawcza, artystyczna i użytkowa. Dzięki oryginalnemu charakterowi oraz wysokim walorom artystycznym statuetki staną się jednym z elementów rozpoznawalnych III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej.

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie
2 – 9 lipca 2023

• Koncerty Laureatów III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej:
    – 9 lipca 2023, Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie
    – 26 września 2023, Filharmonia Narodowa w Warszawie