3 czerwca 2023 (sobota) o 18.00 w Galerii Salon Akademii odbędzie się uroczysta iluminacja instalacji stałej „Yang/Don’t touch me” autorstwa dr Ewy Marii Śmigielskiej, adiunktki w Katedrze Malarstwa, Rysunku i Rzeźby w Pracowni Kompozycji Brył i Płaszczyzn na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Neon pochodzi z prezentowanej w 2021 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku wystawy indywidualnej artystki – „Follow the Dragon”.

„Fale Ewy Marii Śmigielskiej są piękne, uwodzące, kolorowe i odwzorowane w niezwykłej, falującej muzyce Wojtka Blecharza. No to jak opowiada o rzeczywistości ”Follow the Dragon„? Liniowo-matematycznie czy nieprosto-efemerycznie i – można by rzec – z podkrętką? I tak, i tak. Jak to w świecie smoków.” (Anna Theiss)

Nowa rzeźba performatywna

W swojej praktyce artystycznej Ewa Maria Śmigielska zajmuje się rysunkiem, rzeźbą, video, instalacją oraz scenografią. W 2021 (maj – lipiec) w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku artystka zrealizowała autorską wystawę nowej rzeźby performatywnej pt. „Follow the Dragon”. Trzy epizody i trzy odmienne przestrzenie utworzyły  instalację połączoną z warstwą dźwiękową, skomponowaną przez jednego z czołowych polskich kompozytorów współczesnych – Wojtka Blecharza. Artystka zajmuje się przestrzenią i sposobem oddziaływania w niej form plastycznych. Tworzy miejsce, w którym funkcjonowanie ludzi jest znaczące – nadaje przestrzeni kształt, zmienia ją zależnie od ich ekspresji, stanów emocjonalnych, a wreszcie: służy prowadzeniu dialogu.

Mityczny smok

Instalacja składa się z neonowych rzeźb i obiektów porcelanowych, form plastycznych wykorzystanych do zdefiniowania zastanych miejsc na nowo, jednocześnie angażujących do współtworzenia doświadczenia wykreowanego przez artystkę. Podążając za tytułowym smokiem, osoby zwiedzające nie tylko dosłownie wchodziły w przestrzenie orońskiego Pałacu Brandta, parku i Galerii Oranżeria, jednocześnie odbywał mentalną podróż w czasie do źródeł kultury chińskiej, konfrontując się z wyzwaniami stawianymi przez własną psychikę.

„Ewa Maria Śmigielska sięga po mityczną postać smoka, by opowiedzieć o rozumieniu czasu i przestrzeni, wzajemnym oddziaływaniu i sprzężeniu sił, przepływie energii. W instalacji wyrażone jest drżenie, które pojawia się w człowieku, a które jest zapowiedzią zachodzących w nim zmian. Artystka inspiruje się różnymi mitami i legendami, by stworzyć synkretyczną przestrzeń namysłu. Podejmuje takie tematy jak równość, sprawiedliwość, przemiana powodowana upływem czasu. Motywy i symbolika różnych kultur się przenikają, są pretekstem dla emocjonalnej podróży twórców i odbiorców” – czytamy o opisie wystawy „Follow the Dragon”.

Ewa Maria Śmigielska

W latach 2007–2012 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej profesora Grzegorza Kowalskiego. W 2012 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Aneks do dyplomu zrealizowała w Pracowni Rysunku pod kierunkiem profesor Zofii Glazer-Rudzińskiej. W 2019 na Wydziale Rzeźby uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuki w dyscyplinie artystycznej sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (rozprawa doktorska pt. „WOBEC”). Brała udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, również jako współkuratorka wystaw. Ambasadorka porozumienia i współpracy polsko-chińskiej pomiędzy uczelniami Sichuan Fine Arts Institute, Chongqing China a Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2022 artystka uczestniczyła w wystawie młodych dydaktyczek i dydaktyków Wydziałów: Wzornictwa, Architektury Wnętrz i Grafiki ASP w Warszawie pt. “Sztuczki” w Galerii Salon Akademii . To część cyklu wystawienniczego pt. „Czym się zajmujesz?”. Prowadzi Pracownię Kompozycji Brył i Płaszczyzn na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.

„Lasy i zieleń, zmierzchy i świty, tafle szkła, odbijające się promienie słoneczne, światła neonów, migoczące lustra, drżące ciała, iluzoryczne światy, wyobrażony smok i skowyt towarzyszący nirwanie feniksa tworzą intrygujące przestrzenie nasycone mitem. (…) Mnie osobiście zachwyca.” – napisał o wystawie „Follow the Dragon” rzeźbiarz Jiao XingTao.

Plakat wystawy. Napis Follow the Dragon, poniżej w centralnym punkcie falujący neon

Iluminacja instalacji stałej „Yang/Don’t touch” Ewy Marii Śmigielskiej

Galeria Salon Akademii