3 października 2022 r. w Auli przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39 odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023. W programie uroczystości tradycyjnie znalazły się: Hymn Państwowy w wykonaniu Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrygenturą pani Teresy Gręziak, przemówienie inauguracyjne JM Rektora prof. Błażeja Ostoja Lniskiego oraz ślubowanie i immatrykulacja studentek i studentów I roku, które poprowadziła prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia, dr hab. Barbara Kowalewska, prof. Uczelni.

Przedstawieni zostali studenci i studentki I roku, którzy osiągnęli najlepsze wyniki podczas rekrutacji na studia na rok akademicki 2022/2023: Jakub Kaczmarski (Wydział Malarstwa), Zofia Brzezińska (Wydział Grafiki), Ludmiła Macheta (Wydział Rzeźby), Anita Kawiecka (Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki), Zuzanna Kubiesa (Wydział Architektury Wnętrz), Anna Schwencke (Wydział Wzornictwa, Projektowanie Produktu i Komunikacji Wizualnej), Amelia Panek (Wydział Wzornictwa, Projektowanie Ubioru), Marcelina Cychol (Wydział Sztuki Mediów), Katarzyna Janeczko (Wydział Scenografii), Izabela Niepokój (Wydział Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich, wcześniej Zarządzania Kulturą Wizualną). Ww. osoby otrzymały od JM Rektora prof. Błażeja Ostoja Lniskiego listy gratulacyjne, publikacje ASP w Warszawie UpComing 2021, przypinki oraz torby promocyjne ASP wg. projektu Zofii Kozłowskiej i Johannes Utri z Wydziału Wzornictwa, który zdobył II nagrodę w konkursie „Upominek od Akademii”.

Do studentek i studentów I roku słowa skierowały prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia, dr hab. Barbara Kowalewska, prof. Uczelni oraz Przewodnicząca Samorządu Studenckiego – Łukaszka Staszkiewicz (Wydział Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich).

Podczas Inauguracji odczytane zostały listy okolicznościowe.

Podczas uroczystości p. Agnieszka Hejduk-Domańska – zastępca dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego MKiDN wręczyła prof. Lucjanowi Kasprzakowi brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W imieniu władz m.st. Warszawy wystąpił pan Tomasz Bratek – zastępca prezydenta.

O znakach przestankowych, końcu wakacji i (trochę) o projektowaniu

Pierwszy w nowym roku akademickim wykład pt. „O znakach przestankowych, końcu wakacji  i (trochę) o projektowaniu” wygłosił p. Marcin Wicha – grafik: projektant znaków graficznych, plakatów i okładek (m.in. Literatury na Świecie), rysownik, felietonista (m.in. „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej”, „Charakterów”) i pisarz („Jak przestałem kochać design”, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (2017), „Kierunek zwiedzania” (2021), „Nic drobniej nie będzie” (2022), laureat 22. Nagrody Literackiej Nike i Paszportu Polityki za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

Dziękujemy za słowa i serdeczne listy skierowane do społeczności ASP w Warszawie:

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrygenturą pani Teresy Gręziak.

Marcin Wicha

grafik, autor kilku książek dla dorosłych i kilku dla dzieci. Urodził się w 1972 w Warszawie, nadal tam mieszka. Napisał m.in. „Jak przestałem kochać design” (2015), „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (2017), „Kierunek zwiedzania” (2021). We wrześniu ukazała się jego nowa książka zatytułowana „Nic drobniej nie będzie”.

Marcin Wicha, fot. Mikołaj Starzyński.

Rektor i Senat Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Zapraszają na inaugurację roku akademickiego 2022/2023 w dniu 3 października (poniedziałek) 2022 r. godz. 11.00 w Auli budynku ASP ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39 PROGRAM UROCZYSTOŚCI Hymn Państwowy Przemówienie inauguracyjne JM Rektora prof. Błażeja Ostoja Lniskiego Ślubowanie i Immatrykulacja studentów I roku Gaude Mater Polonia Wykład inauguracyjny pt. O znakach przestankowych, końcu wakacji i (trochę) o projektowaniu wygłosi p. Marcin Wicha Gaudeamus Igitur

projekt zaproszenia: Paweł Osial