Linoryt i sitodruk – wyczuleni na barwę, wspierani drżeniem bieli i czerni – czynią naszą podróż – nieskończoną. Nie można się cofnąć, papier nie toleruje wahania. Zieleń i czerwień – odwieczne rywalki – wciągają w swoje dopełnienie. Lubimy być uwodzeni i zwodzeni, lubimy się wahać, lubimy zapatrzenie. Rozedrgana przyjemność zatracenia w przestrzeni zamkniętej kartą – lecz nieograniczonej wyobraźnią. Delikatne łaskotanie w oczy. Powiew zieleni tuż nad powierzchnią plaży, na której ocean pożarł wzniesiony tam dom. Śmieszni jesteśmy z tą naszą nostalgią za czymś co nigdy nie istniało. Tworzymy więc mapy pamięci, oddajemy im życie, w nadziei, że wyprowadzą nas na czerwone łąki. A tam znowu zieleń, chłodna i zdystansowana. Ale daje nadzieję…” – czytamy w tekście prof. Doroty Folgi-Januszewskiej.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz
Urodzony w 1974 roku w Warszawie. W latach 1996–2001 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie (dyplom w roku 2001 w pracowni prof. Mariana Czapli. Aneks z grafiki warsztatowej pod kierunkiem prof. Rafała Strenta). Od 2001 roku związany zawodowo z Wydziałem Grafiki ASP w Warszawie. W 2010 roku uzyskał tytuł doktora. W latach 2016–2018 zatrudniony jako Visiting Professor w School of Art, Architecture and Design na Indiana University w Bloomington, USA. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Profesor ASP.
Jest autorem ponad dwudziestu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz uczestnikiem ponad stu wystaw zbiorowych. W 2019 roku zdobył Pierwszą Nagrodę na XII Quadriennale Polskiego Drzeworytu i Linorytu w Olsztynie. W 2018 roku otrzymał Merit Prize na 18th International Print Biennial Exhibit w Tajwanie. W roku 2017 nagrodzony wyróżnieniem na The 6th NBC Meshtech Tokyo International Screen Print Biennial w Japonii. W tym samym roku otrzymał też Nagrodę Specjalną na 16th Lessedra World Art Print Annual — Mini Print w Bułgarii. W 2015 roku zdobył Grand Prix na 6th Splitgraphic International Graphic Art Biennial w Chorwacji. W 2012 roku otrzymał wyróżnienie na XII Konkursie Graficznym im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze. W roku 2009 otrzymał stypendium Fundacji Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza w Warszawie. W roku 2008 zdobył Museums and Collections Services Acquisition Award podczas konkursu Edmonton Print International w Edmonton, w Kanadzie. Kilkakrotnie laureat konkursu „Grafika Warszawska”.
Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Uniwersytetu Alberty w Edmonton w Kanadzie, Międzynarodowego Biennale Grafiki Guanlan w Chinach, Narodowego Muzeum Sztuki na Tajwanie oraz Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.
Co, gdzie, kiedy
„Kartografia nostalgiczna”. Wystawa Wojciecha Tylbora-Kubrakiewicza
Galeria DIAL
ul. Polna 18/20, Warszawa
28 czerwca – 13 lipca 2023
wernisaż: 27 czerwca 2023, g. 19.00
Powiązane aktualności
-
Nagroda Rektorów ASP dla Anny Rendeckiej
Anna Rendecka z Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie została laureatką 14. edycji konkursu Najlepsze Dyplomy ASP 2022. Absolwentka uzyskała Nagrodę Rektorów ASP za pracę pt. "Zanikanie" przygotowaną pod opieką prof. Andrzeja Węcławskiego.21.06.2023 -
„Heroine”. Wystawa Justyny Leszkowicz
W dniach 18 – 25 lipca 2023 w warszawskiej Galerii 101 Projekt będzie prezentowana wystawa indywidualna studentki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Justyny Leszkowicz. Wystawa "Heroine" wpisuje się w obchody 55-lecia Wydziału Grafiki.21.06.2023