27 czerwca 2023 w warszawskiej galerii DIAL odbędzie się wernisaż wystawy, związanego z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wojciecha Tylbora-Kubrakiewicza. W swojej najnowszej wystawie zatytułowanej „Kartografia nostalgiczna” autor zamienia wspomnienia i barwne powidoki w mapę przeżyć i wzruszeń jakie towarzyszyły mu w dalekiej podróży oraz mierzy się z uczuciem straty. Wystawę można oglądać do 13 lipca 2023.
„Kiedy malarz pochyla się nad sitem, a kolor jest jego przyjacielem, serigrafia staje się techniką podróży. Zostajemy zaproszeni do wędrówki z nieustaloną prędkością. Przemierzamy równiny pamięci i przemykamy między wzgórzami zapomnienia. Te wypiętrzenia i zapadliska, erodujące wierzchołki i wypełniające się myślami doliny gęsto zasypane niepokojem, to czysta postać arteterapii, leczenia spojrzeniem, nadzieja na perfekcję krótkiej chwili. To naprawdę terapeutyczna erozja.

Linoryt i sitodruk – wyczuleni na barwę, wspierani drżeniem bieli i czerni – czynią naszą podróż – nieskończoną. Nie można się cofnąć, papier nie toleruje wahania. Zieleń i czerwień – odwieczne rywalki – wciągają w swoje dopełnienie. Lubimy być uwodzeni i zwodzeni, lubimy się wahać, lubimy zapatrzenie. Rozedrgana przyjemność zatracenia w przestrzeni zamkniętej kartą – lecz nieograniczonej wyobraźnią. Delikatne łaskotanie w oczy. Powiew zieleni tuż nad powierzchnią plaży, na której ocean pożarł wzniesiony tam dom. Śmieszni jesteśmy z tą naszą nostalgią za czymś co nigdy nie istniało. Tworzymy więc mapy pamięci, oddajemy im życie, w nadziei, że wyprowadzą nas na czerwone łąki. A tam znowu zieleń, chłodna i zdystansowana. Ale daje nadzieję…” – czytamy w tekście prof. Doroty Folgi-Januszewskiej.

Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz

Urodzony w 1974 roku w Warszawie. W latach 1996–2001 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie (dyplom w roku 2001 w pracowni prof. Mariana Czapli. Aneks z grafiki warsztatowej pod kierunkiem prof. Rafała Strenta). Od 2001 roku związany zawodowo z Wydziałem Grafiki ASP w Warszawie. W 2010 roku uzyskał tytuł doktora. W latach 2016–2018 zatrudniony jako Visiting Professor w School of Art, Architecture and Design na Indiana University w Bloomington, USA. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Profesor ASP.

Jest autorem ponad dwudziestu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz uczestnikiem ponad stu wystaw zbiorowych. W 2019 roku zdobył Pierwszą Nagrodę na XII Quadriennale Polskiego Drzeworytu i Linorytu w Olsztynie. W 2018 roku otrzymał Merit Prize na 18th International Print Biennial Exhibit w Tajwanie. W roku 2017 nagrodzony wyróżnieniem na The 6th NBC Meshtech Tokyo International Screen Print Biennial w Japonii. W tym samym roku otrzymał też Nagrodę Specjalną na 16th Lessedra World Art Print Annual — Mini Print w Bułgarii. W 2015 roku zdobył Grand Prix na 6th Splitgraphic International Graphic Art Biennial w Chorwacji. W 2012 roku otrzymał wyróżnienie na XII Konkursie Graficznym im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze. W roku 2009 otrzymał stypendium Fundacji Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza w Warszawie. W roku 2008 zdobył Museums and Collections Services Acquisition Award podczas konkursu Edmonton Print International w Edmonton, w Kanadzie. Kilkakrotnie laureat konkursu „Grafika Warszawska”.

Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Uniwersytetu Alberty w Edmonton w Kanadzie, Międzynarodowego Biennale Grafiki Guanlan w Chinach, Narodowego Muzeum Sztuki na Tajwanie oraz Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.

„Kartografia nostalgiczna”. Wystawa Wojciecha Tylbora-Kubrakiewicza

Galeria DIAL