Już 14 lipca 2023 w Zecerni / Akademickiej Drukarni Akcydensowej @typo.letterpress w warszawskiej ASP odbędzie się pierwsza edycja konferencji typo.up, podczas której zaprezentowane zostaną typograficzne dyplomy z Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, które powstały pod opieką dr @Oli Kot. Gościnią konferencji będzie Magda Mokrzan z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Konferencji towarzyszą sobotnie warsztaty tworzenia notesów, które poprowadzą: @Igor Gołaszewski, Zbyszek Skrzypczyński, Karolina Gąsiorowska oraz Polinka Kolesnikova. Konferencja odbywa się w ramach wydarzeń Lato w Pałacu.

Harmonogram konferencji typo.up

14 lipca 2023 (piątek), g. 16.00

O swoich projektach opowiedzą:

• Karolina Gąsiorowska — 16.00
    W moim projekcie pod tytułem „Przepisownik” podejmuję próbę typograficznej interpretacji przepisów kulinarnych osób z mojej rodziny oraz przyjaciół, używając w tym celu tradycyjnej maszyny do pisania. Dyplom w licencjackiej Pracowni Projektowania Graficznego pod opieką dr Oli Kot
  • Ania Orlińska — 16.30„O Rzeczach i Ludziach” to projekt eksplorujący nasze więzi z przedmiotami. Opierając się na kompozycjach typograficznych i niestandardowej formie książkowej zderza ze sobą różnorodne punkty widzenia. Projekt w magisterskiej Pracowni Grafiki Projektowej i Komunikacji Wizualnej pod opieką dr Oli Kot i dr. Marcina Władyki
  • Maja Urbanek — 17.00
    Budując narrację typograficzną obrazującą pogarszający się stan zdrowia psychicznego narratorki, staram się uwydatnić poruszaną w powieści „The Yellow Wallpaper”  kwestię roli kobiet w społeczeństwie. Dyplom w licencjackiej Pracowni Projektowania Graficznego pod opieką dr Oli Kot.

17.30 — 18.00 przerwa

• Magda Mokrzan (gościnnie / ASP w Katowicach) — 18.00„Sensation Schmalfette” — digitalizacja drewnianych czcionek znalezionych w Katowickiej ASP. Oprócz samego stworzenia digitalizacji kroju, równolegle, trwały badania, które pozwoliły na umiejscowienie kroju w czasie i miejscu. Projekt w Pracowni Typografii pod opieką dr hab. Agnieszki Małecka-Kwiatkowska i dr Zofii Oslislo-Piekarskiej.
  • Natalia Kubacka — 18.30
    „Reflections based on The Crystal Goblet, or Printing Should Be Invisible by Beatrice Warde”.
    W publikacji złożonej zdigitalizowanym krojem pisma Nysa Autorka testuję aktualność tekstu Beatrice Warde. Dyplom w licencjackiej Pracowni Projektowania Graficznego pod opieką dr Oli Kot, digitalizacja kroju w pracowni Projektowania Krojów Pism pod opieką Ani Wieluńskiej.
  • Kamila Cembor — 19.00
    Każda nasza decyzja w projekcie graficznym do sieci przekłada się na ślad węglowy. W odpowiedzi na to, zaprojektowałam identyfikację wizualną obejmującą zasady zrównoważonego projektowania do sieci. Dyplom w magisterskiej Pracowni Grafiki Projektowej i Komunikacji Wizualnej pod opieką dr Oli Kot i dr. Marcina Władyki

Konferencja typo.up. Prezentacja typograficznych dyplomów z Wydziału Grafiki ASP w Warszawie

Zecernia ASP @typo.letterpress