Konst i Blekinge – platforma rozwoju artystycznego w regionie Blekinge w Szwecji zaprasza artystów_tki tworzących w obszarze sztuk wizualnych i pochodzących z regionu Morza Bałtyckiego i Skandynawii (Estonii, Litwy, Łotwy, Finlandii, Polski, Niemiec, Danii, Norwegii i Islandii) na rezydencję artystyczną w Ronneby w hrabstwie Blekinge w Szwecji, która odbędzie się w dniach 18 września – 13 października 2023. Termin zgłoszeń: 13 sierpnia 2023.

Open Call dla artystów_ek wizualnych z regionu Morza Bałtyckiego i Skandynawii

Celem organizatorów rezydencji jest nawiązanie długoterminowej współpracy między artystami_tkami z regionu bałtyckiego i różnymi podmiotami w regionie Blekinge (Szwecja), której punktem wyjścia jest rezydencja. Spośród nadesłanych zgłoszeń zostaną wybrane dwie osoby artystyczne, które będą miały okazję spędzić miesiąc w AIR Blekinge, z możliwością późniejszej kontynuacji współpracy i / lub realizacji wystaw. Ponadto, wybrany zostanie również jeden artysta_tka z Blekinge, który_a również weźmie udział w rezydencji i udostępni swoją pracownię do wspólnych działań artystycznych.

Co oferuje rezydencja?

• studio w Massmanska kvarnen w Ronneby
  • stypendium / grant w wysokości 3 000 Euro
  • zwrot kosztów podróży do oraz z miejsca zamieszkania
  • zakwaterowanie
  • zaplecze produkcyjne i warsztaty w obszarach: grafiki, ryzodruku, tekstyliów, emalii, metalu
  • możliwość korzystania z przestrzeni wystawienniczych (wystawy czasowe) w trakcie rezydencji
  • możliwość konsultacji z kuratorami i instytucjami artystycznymi
  • możliwość spotkania z Blekinge Institute of Technology, specjalizującym się w mediach cyfrowych i planowaniu przestrzennym oraz z wydziałami kultury w gminach, muzeami, archiwami, itp.
  • w razie potrzeby artyści_tki otrzymują 30-dniową kartę podróżną w Blekingetrafiken
  • Konst i Blekinge podpiszą umowę / kontrakt z artystami_tkami

Oczekiwania od uczestników_ek

• bądź aktywnym_ą uczestnikiem_ą spotkań i wizyt organizowanych z podmiotami z regionu
  • zaprezentuj swoją pracę artystom_tkom i działaczom_kom kultury w regionie
  • zorganizuj warsztaty lub inne działania z udziałem lokalnej publiczności podczas swojego pobytu (jeśli jest to część Twojej propozycji artystycznej)
  • zaproponuj pomysły na przyszłe projekty w Blekinge
  • umów się na wywiad w naszym Art Podcast lub opublikuj cyfrowe dzieło sztuki online na stronie www.konstiblekinge.se
  • artyści_tki którzy otrzymają rezydencję AIR Blekinge powinni opłacić podróż we własnym zakresie

Koncepcje tematyczne rezydencji

Organizatorzy rezydencji ze szczególną uwagą przyjrzą się zgłoszeniom artystów_ek działających w dziedzinach:

• sztuka w przestrzeni publicznej / artystyczne perspektywy rozwoju miejsc i lokalizacji
  • aktywizacja miejsc poprzez partycypacyjne i włączające społecznie projekty lokalne
  • sztuka w przestrzeni cyfrowej i fizycznej / przestrzenie hybrydowe /podejścia interdyscyplinarne
  • dziedzictwo kulturowe w powiązaniu z powyższymi dziedzinami,

niemniej jednak są otwarci również na inne propozycje artystyczne.

Co powinien zawierać wniosek?

• krótki tekst motywacyjny
  • CV
  • link do strony internetowej
  • zdjęcia o obiektów referencyjnych
  • chęć skorzystania z wybranego warsztatu artystycznego
  • dane kontaktowe ( pełne imię i nazwisko, adres, e-mail, telefon komórkowy, nazwa banku, konto, iban i Swift/bic, jeśli dotyczy)

Wszystkie informacje najeży wysłać w JEDNYM pliku .PDF na adres: torun.ekstrand@regionblekinge.se

Termin składania wniosków

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 13 sierpnia 2023 r. o godzinie 24:00 czasu środkowoeuropejskiego. Artyści_tki mogą zgłaszać się osobno lub jako duet. Jury – w składzie: przedstawiciele Konst i Blekinge, Kulturcentrum Ronneby – oceni zgłoszenia artystów_ek. Decyzję podejmie na podstawie przestawionych w aplikacji: motywacji, idei artystycznej oraz twórczości osób aplikujących i skontaktuje się z wybranymi osobami do 18 sierpnia. Wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej organizatora: www.konstiblekinge.se

„Podczas podróży poznasz hrabstwo z jego miastami, przyrodą i archipelagiem. Spotkasz się też z przedstawicielami różnych lokalnych organizacji i instytucji, co z pewnością będzie punktem wyjścia dla nowych kierunków konceptualnych i źródłem nowych kontekstów. Chcemy być katalizatorem nowych produkcji artystycznych w regionie Morza Bałtyckiego” – mówią organizatorzy rezydencji.

AIR Blekinge 2023. Rezydencja artystyczna w Szwecji.
dyscyplina: sztuki wizualne

lokalizacja: Ronneby w hrabstwie Blekinge, Szwecja

daty: 18 września – 13 października 2023

• termin składania wniosków: 13 sierpnia 2023, g. 24.00 (czasu środkowoeuropejskiego)