Do 20 marca 2023 trwa rekrutacja na międzynarodowe warsztaty dla studentów i studentek kierunków projektowych z Polski, Niemiec i Czech. Oparte na formacie edukacji pozaformalnej DIY warsztaty odbędą się w dniach 12 – 20 kwietnia 2023 w Poznaniu i zaangażują lokalne społeczności poznańskich dzielnic. To kolejne takie działania edukacyjne, realizowane wspólnie przez SARP Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny oraz Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Kotydż

KOTYdż to projekt polegający na przeprowadzeniu – opartych na formacje edukacji pozaformalnej DIY –  warsztatów dla studentów i studentek kierunków projektowych z Polski, Niemiec i Czech. Zadaniem uczestników_czek warsztatów będzie zaprojektowanie i samodzielne wykonanie domków dla kotów wolno żyjących w dwóch poznańskich dzielnicach, przy aktywnym udziale społeczności lokalnych. W projekcie weźmie udział 36 studentów i studentek, którzy będą pracować w pięciu grupach roboczych, kierowanych przez uznanych projektantów. Warsztaty odbędą się w terminie 12 – 20 kwietnia 2023 w Poznaniu.

Rekrutacja na warsztaty

Rekrutacja na warsztaty prowadzona jest przez stronę internetową kotydz.com

Siedliska dla kotów wolno żyjących

Koty wolno żyjące są stałym i znajdującym się pod ochroną prawną (art. 21 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt – Dz. U. z 2003, Nr 106, poz. 1002 z późn. zm) elementem miejskiego ekosystemu. Według ustawy stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Koty wolno żyjące nie są zwierzętami bezdomnymi – nie wolno ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać im bytowania w danym miejscu. Obecnie na wybranych do projektu Osiedlach rolę domków dla kotów wolno żyjących pełnią prowizoryczne schronienia. Ze względu na ich nieestetyczny wygląd część mieszkańców i mieszkanek postuluje ich wymianę lub usunięcie. Zgodnie z prawem administracje osiedli nie mają możliwości usunięcia tych domków, ani wyłapania kotów, co prowadzi do wielu napięć społecznych wśród sąsiadów i na linii spółdzielnia / rada osiedla – mieszkańcy_ki.

Duża część mieszkańców jest świadoma istnienia zwierząt i stara się im pomagać zwłaszcza zimą. Część spółdzielni wyposaża się w domki budowane przez prywatne firmy, te domki jednak nie spełniają podstawowych wymogów dot. bezpieczeństwa dla tych zwierząt. „Stąd silna potrzeba realizacji warsztatów, w wyniku których powstaną projekty konstrukcji funkcjonalnych i bezpiecznych, które jednocześnie w estetyczny sposób wpiszą się w dany kontekst architektoniczny”– mówi koordynatorka projektu – Magda Wypusz z Stowarzyszenia Architektów Polskich.

KOTYdż: warsztaty dla studentów i studentek kierunków projektowych
Poznań
12 – 20 kwietnia 2023

Tutorzy:
JEJU studio (PL)
KOBRA studio (CZ)
social.form (DE)
Anatolii Kotov (DE) + Rolfe Starke (DE)
Atelier Starzak Strebicki (PL)

Organizatorzy: SARP Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Uniwersytet Artystyczny

Koordynatorka: Magda Wypusz, Stowarzyszenia Architektów Polskich (Poznań), mwypusz@gmail.com

Partnerzy projektu: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Fundacja Głosem Zwierząt, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, BTU COTTBUS, VUT Brno, Rada Osiedle Poznań – Jeżyce