Znamy laureatów i laureatki XX edycji Programu Młoda Polska. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stypendium przyznano 110 osobom. W dziedzinie sztuki wizualne nie zabrakło osób związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Wszystkim nagrodzonym osobom gratulujemy!

Stypendium w kategorii sztuki wizualne w tym roku otrzymali_ły: Katarzyna Dyjewska (prodziekan ds. studenckich i kształcenia na Wydziale Malarstwa, absolwentka tego wydziału), Anna Eliza Gwiazda (absolwentka Wydziału Wzornictwa), Antonina Konopelska (adiunkt na wydziale Wzornictwa i absolwentka Wydziału Sztuki Mediów), Kaja Wielowiejska (absolwentka Wydziału Malarstwa), Szymon Zakrzewski (absolwent Wydziału Wzornictwa) oraz Julia Górka (studentka Wydziału Grafiki).

Program stypendialny Młoda Polska

W XX edycji Programu złożono 805 wniosków. W 54 wnioskach stwierdzono błędy formalne, co uniemożliwiło ich rozpatrywanie pod względem merytorycznym. Komisja oceniła 751 wniosków. Dzięki programowi Młoda Polska stypendyści_tki będą mogli_ły zrealizować zgłoszone do programu projekty w dziedzinach: film, fotografia, literatura, muzyka, sztuki wizualne, taniec i teatr.

Program został zainicjowany w 2004 roku. Służy wspieraniu młodych (do 35 roku życia) artystów i artystek, którzy_re mają w swoim dorobku wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki, którą uprawiają. W ramach dotychczasowych edycji programu przyznano ponad 1500 stypendiów. Przedmiotem konkursu są stypendia przyznawane osobom fizycznym, zajmującym się twórczością i krytyką artystyczną, na realizację określonego projektu stypendialnego. Organizatorem konkursu jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w imieniu którego czynności związane z konkursem prowadzi Narodowe Centrum Kultury.