Grafika składa się z portretu (w niebieskim filtrem) mężczyzny, tytułem oraz miejscem wystawy
Łukasz Rudnicki „Za horyzontem”. Wybór obrazów z lat 1993-2020
„Za horyzontem” – przekrojowa wystawa malarstwa i rysunku, przypominająca twórczość Łukasza Rudnickiego, przedwcześnie zmarłego artysty związanego z Wydziałem Malarstwa ASP w Warszawie, została przedłużona do 17 marca 2024! Wystawa jest prezentowana w Galerii -1 w Pałacu Czapskich. Kuratorzy: Rafał Kowalski, Stanisław Kroszczyński, Jan Mioduszewski. Współpraca merytoryczna: Joanna Koć-Rudnicka, Katarzyna Zielska.

16 marca (sobota),  w przeddzień zakończenia wystawy Łukasza Rudnickiego, o godzinie 13:00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie. Zapraszamy na pożegnalne spotkanie i rozmowy o Twórcy oraz jego obrazach.

W zamyśle kuratorskim ta wystawa łączy wczesne rysunki i obrazy Rudnickiego z lat 90. z jego dojrzałą twórczością z pierwszej i drugiej dekady XXI wieku. We wczesnej twórczości przeważają widoki wnętrza żoliborskiej pracowni artysty, widoki z okna, weduty i pejzaże. Pełne silnych kontrastów i dyscypliny kompozycyjnej.

Marynistyka

Dojrzała twórczość to marynistyka i marynistyka batalistyczna. Poprzez zestawienie prac wczesnych z dojrzałymi można prześledzić konsekwencję widzenia w malarstwie warszawskiego twórcy. Prace Łukasza Rudnickiego, które łączy tytułowy motyw horyzontu, cechuje techniczna innowacyjność, kreatywne podejście do malarskich technik i niezwykła pieczołowitość.

Struktura otwarta

Romantyczna, emocjonalna wizja pikturalna i plastyczna narracja doskonale korespondują z warstwą literacką obrazów, tworząc otwartą strukturę pozwalającą na wielość interpretacji. Jednocześnie niepowtarzalna stylistyka tych prac tworzy nastrój, który na długo zostaje w pamięci, wprowadza w obrazowy świat niespotykany we współczesnym malarstwie.

Działalność popularyzatorska artysty

Wystawie towarzyszą trzy teksty jej kuratorów, artystów i przyjaciół Łukasza Rudnickiego. Przypomniana jest także działalność popularyzatorska Łukasza Rudnickiego, który przez około dekadę prowadził Galerię „Wystawa” na warszawskim Żoliborzu. Plakaty do wystaw w tej galerii projektował Błażej Ostoja- Lniski, ich cykl zostanie przywołany w ramach pokazu.

Łukasz Rudnicki (1973 – 2020)

Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1998 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem za cykl obrazów i rysunków powstałych pod kierunkiem profesora Zbigniewa Gostomskiego oraz aneks z grafiki warsztatowej przygotowany w pracowni profesora Rafała Strenta. W 2005 roku współtworzył grupę Der Blaue Ratler.

Od 2008 roku był kuratorem Galerii „Wystawa” na warszawskim Żoliborzu, w której odbywały się liczne pokazy prac artystek i artystów związanych warszawską Akademią oraz kręgu jej absolwentek i absolwentów oraz studentek i studentów. Pracę dydaktyczną w Akademii rozpoczął od 1998 roku jako asystent w pracowni rysunku profesora Ryszarda Sekuły. W roku 2007 został doktorem sztuk plastycznych. W 2008 otrzymał stanowisko adiunkta. W 2013 uzyskał stopień doktora habilitowanego, w roku 2019 otrzymał stanowisko profesora uczelni.

Zdjęcia z wernisażu wystawy Łukasz Rudnicki „Za horyzontem”

Łukasz Rudnicki „Za horyzontem”. Wybór obrazów z lat 1993-2020

Galeria -1, Pałac Czapskich
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5

7 – 29 lutego 2024
wystawa przedłużona do 17 marca 2024!
wystawa czynna: wt. – niedz. godz. 12:00 – 19:00
otwarcie wystawy: 12 lutego 2024, godz. 18:00