Biały, podłużny, przekrzywiony i umiejscowiony w centralnej części element graficzny oraz tekst na czarnym tle
„Medium serigraficzne dzisiaj”. Międzynarodowe sympozjum serigraficzne, Ostrava 2013–2024. Identyfikacja graficzna: Kamil Zaleski
16 kwietnia 2024 w Galerii -1 w Pałacu Czapskich zostanie otwarta międzynarodowa wystawa „Medium serigraficzne dzisiaj”. To największa – jak dotąd – prezentacja serigrafii, będących efektem ponad dwunastoletniej platformy artystycznej, poświęconej współczesnemu sitodrukowi (International Serigraphy Symposium Ostrava). Wystawa jest wynikiem współpracy Katedry Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego oraz Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

„Medium serigraficzne dzisiaj“ prezentuje unikatową kolekcję 67 prac polskich artystów, która na prośbę galerii została poszerzona o zagranicznych rezydentów sympozjum ISSO z Czech, Francji, Irlandii, Kazachstanu, Austrii, Słowacji i Stanów Zjednoczonych uczestniczących w wybranych edycjach sympozjum w latach 2013-2024. Odwiedzający warszawską wystawę będą mogli zobaczyć grafiki 81 artystów.

Międzynarodowe Sympozjum Serigrafii w Ostrawie (ISSO)

Od 2013 roku badania nad sitodrukiem w Ostrawie i Republice Czeskiej są związane z Międzynarodowym Sympozjum Serigrafii w Ostrawie (ISSO). Projekt jest kontynuacją wcześniejszych działań Uniwersytetu Ostrawskiego, związanych z nazwiskami: Eduarda Ovčáčka i Zbyňka Janáčka – Serigraphy Workshop Ostrava (SWO – 1997–2001).

Formuła międzynarodowego projektu została przedefiniowana w 2012 roku przez Zbyňka Janáčka oraz Marka Sibinskiego. Obecnie funkcjonuje jako otwarte sympozjum artystyczne poświęcone sitodrukowi, w ramach którego organizatorzy oferują wsparcie technologiczne w postaci wyjątkowego zaplecza Centrum Serigrafii Wydziału Grafiki i Rysunku (a od niedawna także Centrum Technologii Cyfrowych), nie tylko grafikom, ale wszystkim artystom wizualnym, którzy są zainteresowani tą techniką graficzną.

Kolekcja środkowoeuropejskiej serigrafii ISSO

W latach 2013-2024 na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Ostrawskiego powstała niepowtarzalna kolekcja współczesnej, głównie środkowoeuropejskiej, serigrafii, będąca efektem pobytów rezydencyjnych wielu artystów z Czech i zagranicy. Kolekcję ISSO reprezentuje 126 artystów wizualnych z ponad 350 grafikami. ISSO stało się platformą dyskursu, przestrzenią dla spotkań i nawiązywania kontaktów twórczych, jest dynamiczną siecią łączącą wiele uczelni artystycznych nie tylko w Europie Środkowej.

Podobnie jak to będzie miało miejsce od połowy kwietnia w Warszawie, organizatorzy stale wystawiają wybrane prace z kolekcji w galeriach w Czechach, Polsce i na Słowacji – w krajach najliczniej reprezentowanych podczas Międzynarodowych Sympozjów Serigraficznych. To kolejny wymiar i cel projektu ISSO.

„Prace uczestników sympozjum nie są zamykane w archiwach Wydziału Artystycznego, ale w formie wystaw organizowanych przez zaangażowane instytucje, grafiki z kolekcji prezentowane są w obiektach galeryjnych oraz w galeriach szkół artystycznych, gdzie realizowany jest kolejny, równie ważny wymiar kolekcji. Serigrafie stają się materiałem edukacyjnym, w tym przypadku skierowanym do studentów i studentek grafiki w Czechach i za granicą” – mówi kurator projektu Zbyněk Janáček.

Osoby uczestniczące w wystawie

Akerman/pl, Benca/sk, Bajek/pl, Bobrowski/pl, Banaszkiewicz/pl, Ćwiek/pl, Comerford/ie, Cieślińska/pl, Cikała/pl, Ciupa/pl, Durski/pl, Drozd/cz, Daněk/cz, Dąbrowski/pl, Eldarb/at, Frączek/pl, Frąckiewicz/pl, Glińska-kupczyk/pl, Gugała/pl, Gajewski/pl, Gertchen/pl, Gorlak/pl, Guskos/pl, Głowacki/pl, Hayek/cz, Jędrzejko/pl, Janáček/cz, Jakubowski/pl, Janik/pl, Jundo/pl, Kwiatkowski/pl, Kalina/pl, Kliś/pl, Kubica/pl, Krupicová/cz, Kubiak/pl, Kula/pl, Kroczek-wasińska/pl, Kocurek/pl, Łukasik/pl, Ostoja Lniski/pl, Łuszczak/pl, Lyttle/ie, Makar/sk, Moravcová/sk, Markiewicz/pl, Marcinkowski/pl, Moflárová/sk, Nowak-Rodzińska/pl, Noga/pl, Nowicki/pl, Ovčáček/cz, Olszewski/pl, Pawłowski/pl, Pamuła/pl, Pąjok/pl, Pogorzelec/pl, Półrola/pl, Romaniuk/pl, Riesing/usa, Renkas/pl, Rodek/cz, Stępień/pl, Szewczyk/pl, Sibinský/cz, ševčík/sk, škoda/fr, Skowron/pl, Tobolewski//pl, Tylbor-Kubrakiewicz/pl, Uváčiková/sk, Węgrzyn/pl, Et ber Warlikowska/pl, Wiatr/pl, Wojtala/pl, Węcławski/pl, Winczek/pl, Yessimbekova/kz, Zaleski/pl, Zaręba/pl, Czapor-Zaręba/pl

Zdjęcia z wernisażu wystawy „Medium serigraficzne dzisiaj”

„Medium serigraficzne dzisiaj”
Międzynarodowe sympozjum serigraficzne, Ostrava 2013–2024

Wystawa jest wynikiem współpracy Katedry Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego oraz Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy wsparciu finansowym Miasta Statutowego Ostrawy i Wydziału Artystycznego Uniwersytetu w Ostrawie.

kuratorzy wystawy: Nastazja Ciupa, Kamil Zaleski
kuratorzy projektu:  Zbyněk Janáček, Marek Sibinský