O katedrze
Do zadań Międzywydziałowej Samodzielnej Katedry Kształcenia Teoretycznego należy w organizowanie, koordynowanie i prowadzenie kształcenia teoretycznego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dla studentów kierunków/wydziałów artystycznych, projektowych oraz konserwacji i restauracji dzieł sztuki. Katedra nie będąc jednostką organizacyjną wydziału, ma charakter jednostki ogólnouczelnianej (Statut, § 53).
W 2022 roku do zespołu Katedry dołączyła istotna cześć teoretyków zatrudnionych wcześniej bezpośrednio na wydziałach artystycznych i projektowych. Katedra z założenia współpracuje z wykładowcami Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich.
Ciągłość nauczania przedmiotów teoretycznych w ASP w Warszawie w ramach naszej jednostki: Zakład Historii Sztuki (1950–1957) – kierownictwo: Ksawery Piwocki; Katedra Zespołowa Przedmiotów Teoretycznych (1957–1972) – kierownictwo: Ksawery Piwocki; Katedra Nauk Historycznych (1972–1981) – kierownictwo kolejno: Tadeusz Szafer, Maciej Gutowski, Przemysław Trzeciak; Międzywydziałowa Katedra Historii i Teorii Sztuki (1981–2022; 2011–2017 w strukturze Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną) – kierownictwo kolejno: Przemysław Trzeciak, Anna Lewicka-Morawska, Katarzyna Kasia, Anna Maria Rudzka, Magdalena Sołtys; Międzywydziałowa Samodzielna Katedra Kształcenia Teoretycznego (2022–) – kierownictwo: Magdalena Sołtys.
W Katedrze na przestrzeni lat wykładali (poza wyżej wymienionymi i licznymi innymi specjalistami): Mieczysław Porębski, Joanna Sosnowska, Wojciech Włodarczyk, Józef Mrozek, Marek Machowski, Tadeusz Walentowicz, Piotr Szubert, Iwona Luba, Jerzy Niecikowski, Agnieszka Morawińska, Łukasz Gorczyca, Jan Stanisław Wojciechowski, Eugeniusz Cezary Król. Dziś do jej zespołu należą między innymi Dorota Folga Januszewska, Katarzyna Chrudzimska-Uhera, Adam Czyżewski, a najdłużej – od 27 lat – Marcin Zgliński. Wykładowcy łączą często pracę w Katedrze z zatrudnieniem w innych instytucjach kultury i nauki, jak Polska Akademia Nauk czy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, współpracują z galeriami, są zakotwiczeni w art wordzie.
Katedra oferuje 3 typy zajęć: kursowe (tj. obowiązkowe – stanowiące korpus kształcenia teoretycznego; jak 5-semestralny kurs historii sztuki Przeszłość w kontrapunkcie do współczesności, Słownik sztuki współczesnej i nowoczesnej czy Historia filozofii), specjalistyczne zajęcia dedykowane z osobna poszczególnym z 8 wydziałów oraz szeroką paletę fakultatywnych konwersatoriów, proseminariów, seminariów teoretycznej pracy dyplomowej/magisterskiej i wykładów konwersatoryjnych na wyższych latach studiów – z obszaru nauk o sztuce, szeroko rozumianej humanistyki, nauk społecznych i innych dziedzin, które wchodzą w mariaże ze sztuką, w modelu multi- i interdyscyplinarności.
Pracownicy Katedry – poza prowadzeniem zajęć – promują dyplomantów w zakresie teorii, uczestniczą w procesie rekrutacji na wydziałach, współtworzą kierunkowe programy kształcenia w porozumieniu z przedstawicielami wydziałów i w oparciu o ich specyfikę, zamierzone efekty nauczania i profile absolwenta.
Zajęcia teoretyczne stanowią płaszczyznę integrującą studentów ASP w Warszawie.
Wykłady poświęcone zagadnieniom prawa autorskiego!
Celem zajęć jest przekazanie studentom nie tylko teoretycznej wiedzy na temat fundamentów prawa autorskiego, ale przede wszystkim praktycznej, biznesowej wiedzy na temat prawa autorskiego, w szczególności zasad korzystania z praw autorskich twórcy oraz zasad ustalania wynagrodzenia za korzystanie z praw autorskich.
Zapraszamy serdecznie – poza osobami zapisanymi na te zajęcia – wszystkich innych, chętnych i dysponujących wolnym czasem, studentów oraz wykładowców, doktorantów i absolwentów ASP w Warszawie!
28 listopada; 5, 12, 19 grudnia 2024
godz.: 14.30–16.00
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39, Warszawa (nowy budynek)
Aula – 2. piętro
Plan zajęć semestr zimowy 2024/2025
Uwaga, plan może ulec zmianie. Zapisy na zajęcia do wyboru/konwersatoria odbędą się wyłącznie przez system Akademus w dniach 30.09 (godz.10.00) do 11.10 (godz.23:59)
Sesja poprawkowa wrzesień 2024
Harmonogram sesji poprawkowej
Pracownicy
-
-
dr hab. Katarzyna Chrudzimska-Uhera
dr hab. Katarzyna Chrudzimska-Uhera
-
-
dr hab. Dorota Folga Januszewska,
dr hab. Dorota Folga Januszewska,
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Współpracownicy
Informacje o pracach teoretycznych
-
Wzór strony tytułowej pracy teoretycznej (obowiązuje od 1.10.2022 r.), (PDF, 358 KB)
-
Wzór strony tytułowej pracy teoretycznej (obowiązuje w roku akademickim 2021/2022), (PDF, 357 KB)
-
Informacje o pracach dyplomowych (PDF, 325 KB)
-
Dyplomantki i dyplomanci 2024/2025 (PDF, 806 KB)
-
Biogramy dla dyplomantów (PDF, 502 KB)