Artystyczne zdjęcie w niebieskich odcieniach: drzewo na tle szklanych wieżowców
„My walk“. Jedno ze zdjęć prezentowanych na wystawie dr Piotra Kuci w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach
7 kwietnia 2024 w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach odbędzie się wernisaż wystawy fotografa i operatora filmowego związanego z Wydziałem Sztuki Mediów ASP w Warszawie – Piotra Kuci. Projekt „My walk“ artysta zrealizował własnoręcznie zbudowaną średnioformatową camerą obscurą. Wystawę można oglądać na zewnętrznym systemie wystawienniczym.

Camera obscura

Fotografia postmedialna?

„Mimo braku pełnej kontroli nad fotografią otworkową, moje prace nie są pozbawione świadomego kadru i światła, a technika cyfrowa w szerszej przestrzeni barw i w 16 bitach pozwala na nieprawdopodobne oddanie szczegółow przejść tonalnych. Zdolność fotografii otworkowej do tworzenia obrazów na granicy realizmu, prowadzi do zmiany percepcji obrazu“ – wyjaśnia Piotr Kucia.

„Według Stefana Wojneckiego (Stefan Wojnecki , „Fotografia gwiazda podwójna kultury” ASP, Poznań 2007) fotografia otworkowa jest „zasadniczym elementem obszaru fotografii postmedialnej“.  Czy moje prace są z fotografią postmedialną?  Być może tak, ale obraz świata jaki rejestruje, jest na tyle dziwny, że nawet patrząc na obiekt przed wykonaniem zdjęcia, sprawia wrażenie nierealnego. Dlatego to rejestruję. Zamieniam w fotografię, a technika otworkowa pozwala mi wydobyć esencję tej aberracji światła – konkluduje artysta.

Piotr Kucia

Fotograf, operator filmowy, adiunkt na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, inicjator i koordynator wielu akcji i projektów bazujących na innowacji i nowych technologiach. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Doktor sztuk filmowych (2013); w pracy doktorskiej zastosował innowacyjną technikę rejestracji fotograficznej wysokiej rozdzielczości w szerokim gamucie. W swoich fotografiach wykorzystuje poszerzoną przestrzeń barw Adobe RGB.

„My walk“. Wystawa Piotra Kuci, Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

„My walk“. Wystawa Piotra Kuci

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach