„Muzealnicy opracowujący rozmaite zbiory i zanurzeni nierzadko w „dawnych” kolekcjach, odkryli już wiele lat temu, że wprowadzenie dzieł sztuki nowoczesnej i współczesnej do muzeum prezentującego sztukę dawnych okresów – ożywia reakcję odbiorców, jest właśnie stymulacją ciekawości” – mówi prof. Dorota Folga-Januszewska, kuratorka wystawy „Natura ciekawości”.
Autorski sposób tworzenia grafiki
Celem wystawy jest pobudzenie ciekawości; sprzyja temu unikatowy, autorski sposób tworzenia grafiki przez artystkę. Agnieszka Cieślińska-Kawecka w rozmowie z kuratorką wystawy wyjaśnia jak powstają jej prace: „w procesie tworzenia odbitki łączę kilka matryc przygotowanych w różnych technikach. Przyklejam bibuły na niektórych częściach pracy. Ponownie nadrukowuję matrycę, maluję bezpośrednio na papierze odbitki graficznej i ponownie drukuję kolejną warstwę rysunku”.
Dialog z przeszłością Wilanowa
Połączenie znaków graficznych i niekojarzonych z nimi wcześniej kształtów ma przywołać dawne wspomnienia, ale w innym niż dotychczas kontekście. Podobne znaczenie mają wprowadzane do nich przedmioty. Artystka podjęła dialog także z przeszłością Wilanowa – muzeum, które obfituje w kolekcjonerskie artefakty, kurioza. Zbieranie ich przez kolejnych właścicieli dawnej królewskiej rezydencji miało służyć edukacji społeczeństwa i podtrzymywać ducha narodu pozbawionego państwa.
„Zbieranie kuriozów niosło przesłanie otwartości na to, co odmienne i niezwykłe. Cechowało kolekcjonerów wilanowskich – osoby ciekawe świata i zjawisk odmiennych od otoczenia. Eksponowanie kuriozów jest wciąż manifestem intelektualnej niezależności o pedagogicznym zabarwieniu” – mówi Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
Obchody 220-lecia utworzenia muzeum w pałacu wilanowskim
Wystawa „Natura ciekawości” jest elementem obchodów 220-lecia utworzenia muzeum w pałacu wilanowskim, udostępnienia publiczności historycznych wnętrz i zbiorów przez Stanisława Kostkę i Aleksandrę z Lubomirskich Potockich. 5 sierpnia 1805 roku pojawił się pierwszy wpis do księgi osób zwiedzających muzeum. Zdanie zapisane mosiężnymi literami w progu wejścia do galerii pałacowej: „Cunctis patet ingressus” [„Wstęp wolny dla wszystkich (stanów)”] jest trwałym wyznacznikiem i mottem naszej pracy – wobec sztuki wszyscy jesteśmy równi i wszystkie opinie o niej są równoważne.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
Co, gdzie, kiedy
„Natura ciekawości” – wystawa prac Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej i zbiory wilanowskie
Kuratorka wystawy: prof. Dorota Folga-Januszewska
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa
28 czerwca – 6 października 2024w
wernisaż: 27 czerwca 2024 o 12:00, na dziedzińcu pałacu (przy wejściu do skrzydła północnego)
Współorganizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Opracowano na podstawie materiałów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.