8 września 2023 o godzinie 19.00 w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39 działająca przy Pracowni Rysunku i Form Monumentalnych, Scena 72 zaprezentuje spektakl  pt. „Nightmare” w reżyserii Grzegorza Stachańczyka. To oparta na życiu, twórczości i gnozie Williama Blake’a próba zbadania natury objawienia i jego roli w sztuce.

Granice ludzkiej wyobraźni

Spektakl łącząc poetyki oświecenia i nawiedzonej ekstazy powtarza zadawane przez Blake’a pytania o granice i rolę ludzkiej wyobraźni, tym mocniej wybrzmiewające w epoce zdominowanej przez wiedzę i technikę, przez której rodzące się układy zniewolony był sam poeta. Czy moglibyśmy go dziś uwolnić – jeżeli tak, czy wystarczy uczynić zeń ikonę? Czy skazany jest, skazując jednocześnie i nas na wieczne duble, stopklatki, powtórzenia i błądzenie bez celu w półmroku własnego przedpokoju?

To postakademicka analiza uśmiechu oświeconego brudasa, lekcja plastyki w prosektorium szatni szkolnej. Bohaterowie – wśród nich m. in. poza Blakiem Johan Füssli czy Emanuel Swedenborg – układają się we własne obrazy, przenikają gabinety dentystyczne, manipulują światłem i pompują apercepcyjną kaszę jednym organizmem. Efekt przeniesienia w przedpokój – szatnię pracowni geniusza potęguje precyzyjnie stworzona scenografia i synchroniczne, plastyczne działanie sceniczne aktorów: Jarosława Domina, Romana Holca, Bartosza Wesołowskiego i Mariusza Urbańca.

„Nabrzmiewają, ogromnieją i milkną, słychać jedynie pogłos zataczanych kręgów. U szczytu, na koronie wiru, ich cienie rozdęte, pozbawione kształtu kończyn i głów, rozłączają się i miast iść ku górze jak aerostaty, osuwają się do jego wnętrza. Odtrącone opadają. Płyną niespiesznie na zatracenie. Na koniec wszystkie gasną w eksplozjach.”

„Nightmare”. Spektakl Sceny 72 William Blake: Bartosz Wesołowski Heinrich Füssli: Jarosław Domin John Flaksman: Roman Holc Flea: Mariusz Urbaniec scenariusz, reżyseria, scenografia: Grzegorz Stachańczyk kostiumy: Zuzanna Grzeporowska, Paulina Araszkiewicz
światło: Damian Pawella
realizacja dźwięku: Jan Przybyszewski
dokumentacja fotograficzna: Marta Stawska, Roman Stasiuk, Studenci Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie