Od 28 października 2022 w Daugvapils Mark Rothko Art Centre w Łotwie będzie prezentowana wystawa polskich artystek i artystów pt. „Nowa Duchowość”. Kuratorką wystawy jest Eulalia Domanowska. Wystawa potrwa do 19 lutego 2023. Wybrane na wystawę prace odnoszą się do tematów związanych z nową duchowością, ukazują szerokie spektrum tego zjawiska. „Rozciąga się ono od poszukiwania innych systemów religijnych czy filozoficznych, przez ekologię i powrót do natury po alternatywne sposoby życia i myślenia o świecie. Niektóre prace powstały specjalnie na naszą prezentację. Projekt Nowa duchowość zachęca do własnych rozważań nad tym zjawiskiem” – mówi Eulalia Domanowska, kuratorka wystawy.

Od astrologii po okultyzm

Wystawa nawiązuje do zjawiska nowej duchowości i trendów społeczno – kulturowych, które obserwujemy od lat 90. „Socjologowie uznają Nową duchowość za charakterystyczne zjawisko dla naszych czasów, które ma swe źródło w tradycjach religijnych i ezoterycznych tak wschodniego, jak i zachodniego świata. W dobie kryzysów religijnych, pojawiły się i wytworzyły nowe sposoby życia i filozoficznego myślenia o otaczającej nas rzeczywistości” – wyjaśnia Eulalia Domanowska.

„Nowa duchowość obejmuje poszukiwania ezoteryczne (od astrologii po okultyzm), a nawet niektóre treści z religii azjatyckich i przedchrześcijańskich. Istnieją różne ośrodki medytacyjne i oferty cudownych uzdrowień, warsztaty rozwoju osobistego i duchowego, coaching, filmy o duchowości, muzyka relaksacyjna i medytacyjna. Ludzie w naturalny sposób łakną więzi i sensów, które obiecują im różne programy” – czytamy w tekście kuratorki.

Uczestniczki i uczestnicy wystawy

Paweł Dudko, Nicolas Grospierre, Jacek Jagielski, Ida Karkoszka, Daniel Koniusz, Katarzyna Krzykawska, Ryszard Ługowski, Małgorzata Niedzielko, Paweł Nowak, Justyna Sołomianko, Iza Tarasewicz, Katarzyna Zabłocka.

„Katarzyna Krzykawska przebadała sytuację w San Francisco, gdzie tylko 35 procent populacji utożsamia się z jedną z dużych religii. Istnieje tam jednak ponad 1000 różnych ugrupowań, wspólnot, zrzeszeń i kolektywów duchowych, z których większość powstała w ostatnich 50 latach. „Nowa duchowość” ma być gwarantem dobrostanu człowieka, który szuka alternatywnych dróg wobec społeczeństwa konsumpcyjnego i wyraża wielki szacunek dla natury” – mówi kuratorka wystawy, Eulalia Domanowska.

„Nowa Duchowość”. Wystawa polskich artystów w Łotwie
Kuratorka: Eulalia Domanowska
Współpraca: Valentins Petjko and Ajvar Baranovski

Daugvapils Mark Rothko Art Centre, Łotwa