23 lutego 2023 roku o godzinie 18.30 w warszawskiej Station of Art Gallery odbędzie się wernisaż wystawy, związanego z ASP w Warszawie, prof. Andrzeja Zwierzchowskiego. Wystawę pt. „3 idee + 20 postaci” można oglądać do 7 marca 2023.
„Jego twórczość, od zarania nacechowana wątkami metafizycznymi, ewoluowała formalnie i kolorystycznie. Wczesna ”ciemne" obrazy, nacechowane intensywnością skontrastowanych napięć kolorystycznych i kompozycyjnych, zastąpiły płótna utrzymane w jaśniejszej tonacji i bogatszej palecie barwnej. Ewoluowała również narracyjna warstwa jego dzieł – od syntetycznie i umownie traktowanego figuratywizmu, przez równie umownie traktowaną przedmiotowość i wątki pejzażowe, ku syntezie mającej wyrazić utajony, odwieczny dramat człowieka, który usiłuje wyzwolić się z doczesności, by dotknąć ideału; malarza, który wskazuje na niemożliwość osiągnięcia artystycznej harmonii bez usunięcia z pola widzenia tego, w co wikła nas życie.

„Jest taki czas (konieczny), gdy wszystko co dojrzewało wewnątrz, jest już ukształtowane, kompletne i przez to nie jest już częścią; zyskuje suwerenność bytu. Staje się osobne, oddzielne i zagrożone przenoszeniem. Dąży do okazania. Rodzi się wystawa. Rodzi się relacja: ”spirytus„ wobec uzależniającej ”gorączki„ wydarzeń i informacji z ”teraz„. Możliwość odniesień; selekcji poprzez czas prywatny – konfesjonalny. (Fragment tekstu prof. Andrzeja Zwierzchowskiego pochodzi z katalogu wystawy pt. ”Spiritus").

prof. Andrzej Zwierzchowski

Urodził się w 1954 roku w Warszawie. W latach 1974–1979 studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni profesora Jacka Sienickiego w 1979 roku). Od 1990 roku prowadzi Pracownię Malarstwa i Rysunku na Wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 80. aktywnie uczestniczył w ruchu artystów wystawiających poza oficjalnym obiegiem. Prace prof. Zwierzchowskiego były prezentowana na licznych wystawach indywidualnych w kraju (Zachęta, Muzeum Narodowe we Wrocławiu) oraz podczas wystaw zbiorowych za granicą (Berlin, Paryż, Praga). Profesor nadzwyczajny rodzimej Akademii Sztuk Pięknych. Uprawia malarstwo abstrakcyjne skupione na problemie przestrzeni, światła i metafizycznych odniesień.

• 1979: dyplom w pracowni prof. Jacka Sienickiego
  • od 1980 roku prof. Zwierzchowski pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
  • od 1968 prof. Zwierzchowski prowadzi działalność artystyczną
  • 1977: udział w pierwszej wystawie