4 marca 2024 w Teatrze Polskim w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie Orłów, Polskich Nagród Filmowych. W kategorii najlepsza scenografia nagrodzeni zostali – wykładający na Wydziale Scenografii ASP w Warszawie – Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński, za scenografię do filmu „Filip”.

W pionie scenograficznym produkcji filmu „Filip” pracowało wiele osób związanych Wydziałem Scenografii ASP  w Warszawie:

• rolę II scenografa pełniły Oliwia Waligóra (wykładowczyni Wydziału Scenografii) oraz Agata Zalewska (absolwentka Wydziału Scenografii)
  • projekty plastyczne i modele 3D wykonał Sławomir Szondelmajer (wykładowca WS)
  • współpraca scenograficzna: Katarzyna Polak (studentka Wydziału) oraz Zofia Kochman (absolwentka Wydziału)

W tej kategorii nominowani byli także: Marek Warszewski („Doppelgänger. Sobowtór”), Anna Anosowicz („Kos”), Joanna Macha („Raport Pileckiego” oraz „Znachor”).

„Scenografia to miejsce, gdzie możemy stwarzać iluzję, w którą wierzycie” – powiedziała Katarzyna Sobańska odbierając, wraz z Marcelem Sławińskim, Orła za scenografię do filmu „Filip” Michała Kwiecińskiego.

Orły 2024 rozdane

Orła za Najlepszy Film zdobyła “Zielona granica” Agnieszki Holland. Reżyserka odebrała też Orła za Osiągnięcia Życia. Film Pawła Maślony – “Kos” zdobył aż sześć statuetek w kategoriach: Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca (Agnieszka Grochowska), Najlepszy Dźwięk (Radosław Ochnio, Adam Szlenda, Filip Krzemień), Najlepsza Charakteryzacja (Aneta Brzozowska), Najlepsze Kostiumy (Dorota Roqueplo), Najlepszy Scenariusz (Michał A. Zieliński) i Najlepsza Reżyseria (Paweł Maślona).

Najlepsze pierwszoplanowe role aktorskie zdaniem Akademii stworzyli: Magdalena Cielecka w filmie “Lęk” i Eryk Kulm jr w filmie “Filip”. Orły za najlepsze role drugoplanowe trafiły do: Agnieszki Grochowskiej za kreację aktorską w filmie “Kos” Tomasza Schuchardta za rolę w filmie „Doppelgänger. Sobowtór”.

Najlepszym Filmowym Serialem Fabularnym okazał się “1670” w reżyserii Macieja Buchwalda i  Kordiana Kądzieli,wyprodukowany przez Akson Studio dla Netflix. W kategorii Najlepszy Dokument triumfował film “Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka, wyprodukowany przez Telemark. Statuetkę w kategorii Odkrycie Roku odebrał Grzegorz Dębowski za reżyserię filmu “Tyle co nic” . Nagrodę Publiczności  otrzymali “Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchman.  Za Najlepszy Film Europejski Polska Akademia Filmowa uznała: “W trójkącie” w reż. Rubena Ostlunda.

Lista laureatów Orłów 2024

Duża grupa osób w strojach wieczorowych na scenie, o tle napis "ORŁY"
Gala rozdania Orłów, Polskich Nagród Filmowych, 4 marca 2024, Teatr Polski w Warszawie, fot. AKPA
  • Najlepszy film: „Zielona granica”, reżyseria: Agnieszka Holland; produkcja: Metro Films