Od 13 czerwca w Fundacji Arton przy ul. Foksal w Warszawie będzie prezentowana wystawa „P.S. Warunkiem uczestnictwa jest praca twórcza”, czyli Mikrohistorie plenerów w Osiekach. Ekspozycję przygotowały osoby studenckie II roku I st. Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich ASP w Warszawie, we współpracy z Fundacją Osieki im. Jerzego Fedorowicza i Ludmiły Popiel, z okazji 60. rocznicy inauguracji plenerów w Osiekach. Opieka merytoryczna: dr hab. Agnieszka Popiel, prof. Uniwersytetu SWPS, dr Marika Kuźmicz, Dziekana WBASK.

Plenery w Osiekach

Międzynarodowe Spotkania Artystów, Naukowców i Teoretyków Sztuki, czyli plenery w Osiekach, odbywały się w latach 1963–1981. Wydarzenie to wpisało się w dzieje polskiej neoawangardy, stając się jednym z kluczowych punktów rozwoju sztuki współczesnej w PRL. Inicjatywa narodziła się w wyniku spotkania Mariana Bogusza i Jerzego Fedorowicza w Koszalinie w 1961 roku, podczas którego pojawiła się idea łącząca zainteresowania obu artystów. Plenery w Osiekach miały wytyczać nowe ścieżki i kierunki polskiej sztuki, jednocześnie zakładając pewną decentralizację ówczesnego życia artystycznego. W konsekwencji ich organizacja wiązała się z szeregiem skomplikowanych interakcji ludzko-instytucjonalnych oraz ludzko-ludzkich.

Cykl spotkań towarzysko-organizacyjnych

Do zainaugurowania plenerów osieckich przyczynił się cykl spotkań towarzysko-organizacyjnych, które odbywały się głównie w maleńkim mieszkaniu przy ulicy Młyńskiej w Koszalinie. Bogusz, Fedorowicz, Irena Kozera i Ludmiła Popiel przez wiele miesięcy rozmawiali, zadawali sobie pytania, próbowali różnych rozwiązań, stale pośrednicząc między instytucjami państwowymi a środowiskiem artystycznym.

Powstałe wtedy sieci relacji międzyludzkich, zabiegi i starania organizatorów są dziś dla nas często nieczytelne lub niewidoczne. Dokumenty, zdjęcia, dziesiątki listów stały się zakurzoną pamiątką, czekającą na odkrycie tego, w jaki sposób zainicjowano słynne plenery.

„Przy pracy nad naszą wystawą nie straciliśmy z pola widzenia konkretnych, często przełomowych dla polskiej sztuki prac i działań realizowanych podczas plenerów. Jednocześnie zastanawialiśmy się nad tym, co kulisy tego wydarzenia mówią nam o ówczesnej polityce kulturalnej, oraz przyglądaliśmy się codzienności pracy twórczej. Żeby mówić o Osiekach, należy pytać nie tylko o to, czym one były, ale także o to, w jaki sposób stały się Osiekami” – tłumaczą kuratorki.

„P.S. Warunkiem uczestnictwa jest praca twórcza”.
Mikrohistorie plenerów w Osiekach

ul. Foksal 11/4 Warszawa
14 czerwca – 11 lipca 2023
otwarcie wystawy: 13 czerwca 2023, g. 18.00