6 czerwca 2023 na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostanie udostępniona finałowa odsłona Archiwum Historii Mówionych Nowoczesności. Z tej okazji o g. 18.00 w Auli w budynku ASP przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37/39 odbędzie się publiczna prezentacja wieńcząca wspólny projekt badawczy Archiwów Artystek i Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich ASP w Warszawie. W spotkaniu panelowym wezmą udział teoretycy_czki: prof. Luiza Nader, prof. Agnieszka Popiel, dr Piotr Filipkowski, dr Piotr Słodkowski oraz studenci_tki: Weronika Orłowska, Małgorzata Głuchowska, Kalina Sendułka i Jan Prange-Barczyński.

Archiwum Historii Mówionych Nowoczesności

W zbiorze Archiwum Historii Mówionych Nowoczesności znajdują się rozmowy biograficzne z 52 osobami, a łączna długość udostępnionych materiałów dźwiękowych i filmowych wynosi 125 godzin. Projekt powstał w efekcie rozmów Magdaleny Drągowskiej i Roberta Jarosza z Archiwów Artystek i Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej (AAiA MSN) z profesorem Waldemarem Baraniewskim, profesorą Luizą Nader i doktorem Piotrem Słodkowskim (WBASK ASP). U jego podstaw leży potrzeba wypracowania nowych metod badania sztuki nowoczesnej, w tym usankcjonowania narzędzia badawczego, jakim jest oral history (historia mówiona), w powojennej historii sztuki oraz potrzeba udokumentowania opowieści artystek i artystów, krytyczek i krytyków sztuki.

Zajęcia w ASP prowadzili: prof. hab. Luiza Nader i dr. Piotr Słodkowski na WZKW (obecnie WBASK) warszawskiej ASP. Zapraszali ekspertki i ekspertów z dziedziny socjologii, historii i archiwistyki, którzy uczą teorii i praktyki oral history w cyklach seminariów, wykładów i warsztatów. Wśród zaproszonych wykładowców znaleźli się m.in.: dr Patrycja Dołowy, dr Dorota Jarecka, dr hab. Dobrochna Kałwa, Adriana Kapała, dr Katarzyna Madoń-Mitzner, dr Tomasz Ferenc, dr Piotr Filipkowski, Jarosław Pałka, Zofia Reznik, dr Piotr Szenajch, dr Piotr Słodkowski, dr hab. Joanna Wawrzyniak. Seminaria prowadzili artyści Karol Radziszewski i Jaśmina Wójcik.

Wywiad narracyjny

Metoda wywiadu narracyjnego pozwala na wielowarstwową rejestrację opowieści życia, podążanie za pamięcią i wątkami wybranymi przez narratorkę lub narratora. W odróżnieniu od wywiadu dziennikarskiego, w którym dąży się do uzyskania konkretnych odpowiedzi na zadawane pytania, wywiad narracyjny pozwala rozmówcy_czyni na otwartość i swobodę wypowiedzi. Natomiast odbiorcy_czyni ułatwia poznanie i zrozumienie środowiska, kontekstów oraz przyczyn kształtowania się osobowości rozmówców, dokonywanych przez nich wyborów życiowych lub braku możliwości dokonania wyboru. Historie Mówione Nowoczesności są dodatkowym źródłem informacji oraz bazą wywiadów dotyczących powojennej historii sztuki, potencjalnie inicjują nowe projekty badawcze.

Spotkanie odbędzie się  06.06.23, o godzinie 18.00 w Auli na II piętrze w budynku Akademii Sztuk Pięknych, ul. Wybrzeżu Kościuszkowskie  37/39. W spotkaniu panelowym wezmą udział teoretycy: prof. Luiza Nader, prof. Agnieszka Popiel, dr Piotr Filipkowski, dr Piotr Słodkowski oraz studenci: Weronika Orłowska, Małgorzata Głuchowska, Kalina Sendułka i Jan Prange-Barczyński.

Zdjęcie główne: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie