„P6_ Kolekcja2”. Wystawa pracowni prof. Andrzeja Węcławskiego w Galerii Pentagon w Radomiu

Na wystawie prezentowany jest wybór prac studentów z Pracowni Grafiki Koncepcyjnej i Intermedialnej /Pracownia nr 6/, działającej na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Prace są fragmentami większych cykli tematycznych i obszernych realizacji dyplomowych.
Motywem przewodnim wystawy „P_6 Kolekcja 2” jest ukazanie grafiki artystycznej jako zjawiska ciągle żywego i obecnego w sztuce współczesnej, wykorzystywanego na różne sposoby przez artystów.
W praktyce artystycznej istotna jest relacja pomiędzy formą pracy a treścią dzieła. Opanowanie umiejętności kreowania wielowymiarowości dzieła jest istotą realizacji podejmowanych przez studentów Pracowni Grafiki Koncepcyjnej i Intermedialnej.
Treść dzieła nie zawiera się tylko w przedstawieniu, lecz w stosunkach znaczeniowych pomiędzy wykorzystanymi elementami, użytymi materiałami i sposobami prezentacji. Umiejętność prowadzenia inteligentnej gry z odbiorcą jest podstawowym elementem kreowania we współczesnej praktyce artystycznej.
Ta gra toczy się nieustannie. Tu jest miejsce na poszukiwanie i odkrywanie indywidualności twórczej. Przedstawiane realizacje są wynikiem połączenia eksperymentów technologicznych z dziedziny druku z poszukiwaniami idei, nowymi sposobami prezentacji i zastosowania różnych materiałów.
Maria Karnowska, Marta Krupa, Zuzanna Kuglasz , Krzysztof Proszewski, Cyprian Szablak, Julia Grygiel, Mikołaj Soroczyński, Maria Mikołajewska, Natalia Lewandowska, Maja Padusińska, Martyna Szwakopf, Antoni Wachowicz, Wiktoria Mołczanow, Jedrzej Gąsienica-Groń, Anna Wojtkowska, Jan Urbaniak, Ewelina Straszewicz, Paulina Zboina, Tomasz Pławski, Wojciech Szeweluk, Inga Wójcik, Katarzyna Zawada, Karolina Głowacka, Valentina Rappo, Kamil Zaleski, Andrzej Węcławski, Agata Hamilton, Wacław Warchoł
Pracownia powstała w 2007 roku na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, jako jedna z pierwszych oferująca studentom program nauczania grafiki oparty o nowe media i tradycyjny warsztat graficzny. Jej podstawowym celem jest rozwijanie umiejętności budowania koncepcji dzieła i strategii obrazowania.
Program obejmuje zespół zagadnień tematycznych i ćwiczeń praktycznych analizujących jak poprzez rozszerzenie warsztatu o nowe media zmienia się miejsce, sposób tworzenia i oddziaływania grafiki artystycznej, jak zmienia się jej definicja, zastosowanie niematerialnej matrycy, procesu zapisu cyfrowego jako źródła kreacji, wykorzystania grafiki do realizacji pokazów multimedialnych i instalacji graficznych.
W ramach programu organizowane są: wystawy, wykłady, warsztaty, pokazy filmowe i multimedialne z zakresu kultury współczesnej. Przygotowywane są wystawy i wspólne wyjazdy ze studentami. Pracownia posiada odpowiednie zaplecze warsztatowe i bibliotekę. W ramach posiadanej przestrzeni jest prowadzona Galeria Pracowni nr 6, w której są organizowane indywidualne i zbiorowe wystawy prac studentów, wystawy i wykłady prowadzone przez zapraszanych artystów.
Studenci i absolwenci pracowni otrzymali liczne nagrody i uczestniczyli w ważnych wystawach m.in.: w Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu (Grand Prix i wyróżnienia), Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie, Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach, UpComing 2022 (nagroda główna, za najlepszy dyplom w kategorii sztuka, Nagroda Grand Prix, nagroda rektorów), Najlepszych dyplomów z Akademii Sztuk Pięknych 2023 w Gdańsku.
„P6_ Kolekcja2”. Wystawy prac studentów i absolwentów z pracowni prof. Andrzeja Węcławskiego i dra hab. Kamila Zaleskiego
kuratorzy: prof. Andrzej Węcławski, dr hab. Kamil Zaleski
projekt plakatu: Kamil Zaleski
praca wykorzystana na plakacie: Karolina Głowacka
Galeria Pentagon
Wydział Sztuki Uniwersytetu Radomskiego Im. Kazimierza Pułaskiego
ul. Jacka Malczewskiego 22, Radom
wernisaż: 10 kwietnia 2025, godz. 12.00
partnerzy wydarzenia:
patroni wydarzenia:
współorganizatorzy wydarzenia: