13 maja o godzinie 12.00 Weronika Jakubowska – absolwentka WZKW i studentka Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich ASP w Warszawie, we współpracy z Domem Twórczym im. Andrzeja Iwanickiego / Kopuła 9, poprowadzi otwarty spacer szlakiem obiektów wymykających się codziennemu postrzeganiu i społecznej kontroli – od nieistniejącej kładki kolejowej, przez zapomnianą architekturę jednorodzinną, po olbrzymi, ośmiopiętrowy pustostan. Po spacerze odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem: Diany Lelonek, Przemysława Gana, Marka Szolca i Weroniki Jakubowskiej. Moderacja: Maria Grzybowska oraz Janek Zagdański. Wydarzenie jest częścią dyplomu magisterskiego Weroniki Jakubowskiej.

Gdzie wychodzisz z psem? Jak wygląda Twoja droga na przystanek? Dokąd idziesz, gdy chcesz umysłu równie świeżego, jak powietrze wokół?

„Nie musisz mieszkać w zabytkowym śródmieściu ani w ciemnym lesie, by spojrzeć na okolicę jak na jedyny w swoim rodzaju, skomplikowany system. Między współczesną infrastrukturą a dziką przyrodą, powstaje twórczy chaos, a z niego – specyficzny ład. W przestrzeniach granicznych w przyrodzie i wśród ludzi dzieją się najbardziej zaskakujące historie” – mówi Weronika Jakubowska.

Obserwacja miejsc granicznych

Weronika Jakubowska z kolektywu artystyczno-naukowego Femek preferuje obserwację miejsc granicznych, na styku przyrody i ludzkiej działalności – trzeciego krajobrazu. By go dostrzec, trzeba kierować się zasadą „pod latarnią najciemniej”, dlatego w swoich badaniach autorka skupia się na własnej okolicy i linii kolejowej przy osiedlu Rakowiec. W cieniu wielkiego osiedla i nowych inwestycji kwitnie przyroda ruderalna i piętrzą się gruzy, pomiędzy którymi schronienia szukają osoby w kryzysie bezdomności. Badania i ich prezentacja w formie spaceru mają na celu dokumentację tego efemerycznego ekosystemu, jedynego w swoim rodzaju i podobnego do wielu innych przestrzeni „niczyich”.

„Oddałam się badaniom granicy dwóch dzielnic, kilku epok, kultury i natury, a to wszystko w zasięgu codziennego spaceru. Nadszedł czas, by odkryciami podzielić się z Wami – zapraszam na spacer po nieoczywistych miejscach Okęcia i Rakowca, tytułowych nieużytkach (choć nie wszystkie spełniają słownikową definicję tego pojęcia)” – zachęca Weronika Jakubowska.

Weronika Jakubowska

Absolwentka Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną na warszawskiej ASP. Studentka Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich na tej samej uczelni. Współzałożycielka kolektywu artystyczno-naukowego Femek. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół narracji posthumanistycznych. Zajmuje się ekofeminizmem oraz badaniami nad trzecim krajobrazem. Jej tekst Dzikie zasiewy. „Prezenty dla Warszawy” Teresy Murak został opublikowany w wydawnictwie Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w książce Teresa Murak – „Nowe spojrzenia”.

Kopuła 9 / Dom Twórczy im. A. Iwanickiego

Pracownia artystyczna Izabeli Łęskiej, Aleksandry Ołdak i Olgi Borawskiej. Działa od 2022 roku w jednym z unikatowych modernistycznych domów kopułowych projektu inżyniera Andrzeja Iwanickiego. Identyfikujemy się również jako artist-run-space. W zeszłym roku w programie Kopuły 9 znalazły się wystawy, oprowadzania, koncerty oraz noc rzemiosła. Misją Domu Twórczego jest wskrzeszanie pamięci o zapominanym polskim architekcie, budowa programu kuratorskiego wokół interesujących nas haseł oraz ochrona budynku przed erozją.

Pas ziemi niczyjej. Nieużytki Okęcia i Rakowca. Spacer i Dyskusja
Wydarzenie jest częścią dyplomu magisterskiego Weroniki Jakubowskiej.

Spacer i Dyskusja z udziałem: Diany Lelonek, Przemysława Gana, Marka Szolca i Weroniki Jakubowskiej. Moderacja: Maria Grzybowska oraz Janek Zagdański.

Kopuła 9, Dom Twórczy im. A. Iwanickiego
ul. Ustrzyckiej 9 (wejście od ogrodu)

13 maja 2023, g. 12.00
szacowany czas spaceru: 2 godziny