Paszporty POLITYKI – 30 lat w sztuce. Wystawa

Do 16 kwietnia 2023 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie można oglądać wystawę pt. „Paszporty POLITYKI – 30 lat w sztuce”, która prezentuje prace wszystkich laureatów i laureatek Paszportów POLITYKI w kategorii sztuki wizualne. Wielu z nich jest związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Kuratorką wystawy jest Dorota Monkiewicz. Paszporty POLITYKI stanowią najstarszą nagrodę artystyczną dla twórców i twórczyń sztuk wizualnych, przyznawaną nieprzerwanie od 1993 roku przez grono aktywnych w mediach krytyków i krytyczek sztuki.
„Prezentacja, we wszystkich przestrzeniach Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, laureatów nagrody z trzech dekad będzie szerokim przeglądem polskiej sztuki tego okresu – zapisem odbywających się wówczas debat, zmieniających się wizualnych trendów i wrażliwości. Siłą rzeczy przegląd ten będzie dotyczył nie tylko listy nagrodzonych artystów, ale także zmieniających się składów po stronie nominujących krytyków oraz powodów, dla których docenione zostały wybrane postawy w sztuce. Może to być zatem nie tylko wystawa z zakresu historii polskiej sztuki najnowszej, ale też przyczynek do refleksji nad polityką recepcji i promocji sztuki w Polsce po 1989 roku” – mówi kuratorka wystawy, Dorota Monkiewicz.

Uczestnicy i uczestniczki wystawy

Agata Słowak (absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie), Jana Shostak (absolwentka i wykładowczyni Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie), Mikołaj Sobczak (absolwent Wydział Grafiki i Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie), Małgorzata Mirga-Tas, Weronika Gęsicka (absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie), Diana Lelonek (wykładowczyni na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich ASP w Warszawie), Norman Leto, Danel Rycharski, Tymek Borowski (absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie), Jakub Woynarowski, Aneta Grzeszykowska (absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie), Julia Wójcik, Nicolas Grosspierre, Wojciech Bąkowski (wykładowca na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie), Karol Radziszewski (absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie), Maciej Kurak, Joanna Rajkowska, Grupa Twożywo, Robert Kuśmirowski, Cezary Bodzianowski, Monika Sosnowska, Marcin Maciejowski, Katarzyna Józefowicz (absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie), Dominik Lejman, Leon Tarasewicz (przez lata związany z Wydziałem Malarstwa ASP w Warszawie), Jarosław Modzelewski (absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie), Katarzyna Kozyra (absolwentka Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie), Zofia Kulik (absolwentka Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie), Mirosław Bałka  (absolwent wydziału Rzeźby ASP w Warszawie, wykładowca – prowadzi Międzywydziałową Pracownię Działań na ASP w Warszawie), Ryszard Górecki, Stasys Eidrigevicius.

Wystawa: „Paszporty POLITYKI – 30 lat w sztuce”

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot