Fragment czarno-białego zdjęcia na czarnym tle z tytułem filmu
Plakat do filmu „YYAA. Wojciech Bruszewski”, scenariusz i reżyseria: Elwira Kozłowska, produkcja: Marika Kuźmicz
16 maja 2024 o godz. 18.00 w Kinotece w ramach Millennium Doc Against Gravity odbędzie się premiera pełnometrażowego filmu dokumentalnego „YYAA. Wojciech Bruszewski”, którego producentką jest, dziekana Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich – Marika Kuźmicz.

Co istnieje?

Jak to, co istnieje, możemy postrzegać i doświadczać za pomocą własnych zmysłów oraz instrumentów, które wymyślamy? Kto jest bliżej prawdy: my, ludzie czy technologia, którą się posługujemy?

Wojciech Bruszewski, głośny buntownik w świecie filmu, współtwórca światowego nurtu wideo, badacz i eksperymentator sztuki, rusza na drugą stronę lustra, by przesunąć granice poznania i dokonać przełomowych odkryć w obszarach: języka, dźwięku, obrazu oraz innowacyjnych technologii. Dzięki zachowanym filmom Bruszewskiego, jego archiwalnym nagraniom, zdjęciom i uruchomionym na nowo sprzętom, których używał, możemy się o nich nie tylko dowiedzieć, ale także ich doświadczyć.

Wojciech Bruszewski (1947-2009)

Reżyser, operator filmowy, artysta multimedialny i wykładowca. Prekursor sztuki wideo w Polsce, działał artystycznie na Amidze 2000. Ukończył studia na wydziałach: operatorskim (1970) i reżyserii (1975) w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Jako artysta związany był ze sztuką awangardową. Był współzałożycielem i jednym z filarów łódzkiej grupy Warsztat Formy Filmowej. W latach siedemdziesiątych, jako członek Warsztatu, uczestniczył w międzynarodowym ruchu kina strukturalnego. Najważniejszą manifestacją tego ruchu była seria wystaw „Film Jako Film”. Pierwsza edycja miała miejsce w Niemczech (w Kolonii, Stuttgarcie, Essen i Berlinie), a druga w 1978 w Londynie. Członek grupy „Zero-61”. Od 1981 członek „Internationales Künstler Gremium” w Niemczech. W latach 1990–1992 Prezes Konstrukcji w Procesie. Współzałożyciel Stowarzyszenia GUST (Grupy Użytkowników Systemu TeX).

Bruszewski był prekursorem sztuki wideo w Polsce. Jako filmowiec i twórca sztuki wideo brał udział w wystawach artystycznych, np. „documenta 6, documenta 8” w Kassel czy „Presences Polonaises” w Centrum Pompidou w Paryżu. W 1980 został stypendystą DAAD w Berlinie Zachodnim. Reprezentował tam sztuki wizualne. W tym samym roku polską literaturę reprezentował Kazimierz Brandys, a muzykę współczesną Bogusław Schaeffer.

Twórczynie i twórcy filmu dokumentalnego „YYAA. Wojciech Bruszewski”

Fragment czarno-białego zdjęcia na czarnym tle z tytułem filmu

scenariusz i reżyseria: Elwira Kozłowska
zdjęcia: Nicolas Villegas
montaż: Marcin Szymański
muzyka: Wojciech Bruszewski, Daniel Pigoński
dźwięk na planie: Adam Mart, Sławomir Pietrzyk, Irena Suska, Katarzyna Szczerba
udźwiękowienie: Grzegorz Kucharski
korekcja barwna: Jarosław Sterczewski
kierownictwo produkcji: Rafał Szymański
producentka: Marika Kuźmicz
produkcja: Fundacja Arton
koprodukcja: Szkoła Filmowa w Łodzi, Fundacja Lab.lab
73 min.
rok produkcji: 2023

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.