niebieska grafika z centralnie usytuowanym, czarnym, owalnym motywem graficznym przypominającym oko
Rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę Inicjatywy ENTRY 2024
Z przyjemnością ogłaszamy wyniki 21. edycji konkursu o Nagrodę Inicjatywy ENTRY! Nagrodzeni zostali: Zuzanna Kozłowska (Wydział Grafiki) oraz Łukasz Sawicki (Wydział Malarstwa). Gratulujemy! Laureaci otrzymują nagrodę w wysokości 18.000 zł, a także autorską wystawę prac zorganizowaną przez Galerię Promocyjną w Warszawie. Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 46 osób.

Konkurs skierowany jest do absolwentek i absolwentów magisterskich studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i ma na celu umożliwienie samodzielnej działalności artystycznej młodym twórcom w okresie roku od uzyskania nagrody.

Organizatorami konkursu są: Inicjatywa ENTRY, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Galeria Promocyjna oraz Staromiejski Dom Kultury. Fundatorami nagrody są państwo Agnieszka i Paweł Gieryńscy oraz pan Dariusz Wasylkowski.

Zuzanna Kozłowska

Praca Zuzanny Kozłowskiej została doceniona za łączenie języków, wydobywanie opowieści z osobliwych materiałów, za umiejętność współpracy i szczerość!

„Nagroda dla Kozłowskiej, to też nagroda za szczerość, z którą pisze o trudach bycia artysty u progu kariery. Zapowiadana przez nią wystawa o roboczym tytule „Wewnętrzne rytmy do rytmów miejskich”, która będzie mogła zostać zrealizowana dzięki nagrodzie Entry, zapowiada kolejny krok w jej twórczości. Miejmy nadzieje, że zarówno nagroda pieniężna, jak i wystawa sprawią, że Zuzanna Kozłowska będzie mogła rozwijać swoja praktykę w najlepszych możliwych ku temu warunkach” – mówią organizatorzy.

Działania artystyczne Zuzanny Kozłowskiej

Zuzanna Kozłowska to urodzona w 1997 roku artystka, która ma już na swoim koncie kilka ważnych wystaw, między innymi dwie wystawy zrealizowane w zeszłym roku w warszawskiej przestrzeni Turnus. Już tam ujawniła się jej wrażliwość na działanie natury, talent do odszukiwania przedmiotów codziennego użytku (choćby wykorzystanie papy), czy głęboka świadomość współpracy z innymi osobami artystycznymi, którą Kozłowska uważa za jeden z filarów swojej własnej twórczości.

Z działań artystki promieniuje poetyka i subtelny humor, który, jak można mniemać rozwijała także w pracowni Wojciecha Bąkowskiego. W swojej praktyce stawia na poszerzanie pola, dzieląc aktywność pomiędzy Warszawą i Danią, gdzie praktykuje jako asystentka duńskiej artystki wizualnej Pernille With Madsen. W sztuce Kozłowskiej widać poszukiwanie własnego głosu i języka, który nie szuka łatwych rozwiązań, nie ogląda się na merkantylną, salonową czy nawet ideologiczną przychylność.

Łukasz Sawicki

Łukasz Sawicki (ur. 1996) jest absolwentem Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Uzyskał pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie na najlepszy dyplom polskich państwowych uczelni artystycznych – ArtNoble 2023.

„Milczenie Sokratesa jest stanowczo przeceniane”

W swojej twórczości skupia się na filozoficzno-kulturowych aspektach nowoczesności w zderzeniu z ponowoczesnością, rozwijając przy tym wątki i motywy napisanej przez niego powieści „Milczenie Sokratesa jest stanowczo przeceniane”. W powieści tej nakreślona została historia świata, w którym Platon, Ksenofont i Alcybiades zapoczątkowali nowy religijny kult wokół ofiarnej śmierci Sokratesa, zinstytucjonalizowany obecnie w eklezji powszechnej z Pontifexem  Maximusem Janem Platonem II na czele.

Filozoficzną opowieść o historii unistycznego postpaństwa, rozwijaną w ramach równoległego świata, zdominowanego przez dialektyczny konflikt miedzy tradycjonalistycznym sokrateizmem, a modernistycznym unizmem, artysta traktuje jako pretekst do komentarza współczesnych zjawisk i przemian społeczno-politycznych zachodzących w skali globalnej.

Kluczowy punkt historyczny powieści stanowi dokonane przez filozoficzno-naukową Radę Omniby, odkrycie prawdziwie metafizycznej, subkwantowej Cząsteczki Boga. Rewelacja ta zmienia status quo, dając sokratesjanom pierwszy, prawdziwie naukowy argument w debacie oraz zapoczątkowujący postmodernizm o czysto religijnej prowieniencji…

Łukasz Sawicki na scenie artystycznej

Łukasz Sawicki z impetem wkroczył na rodzimą i zagraniczną scenę artystyczną. Brał udział w konkursowej wystawie „Nowy obraz nowe spojrzenie” w Galerii Słodownia w Poznaniu (2023 r.). Wystawę dyplomową „Milczenie Sokratesa jest stanowczo przeceniane” prezentował w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie. Na przełomie 2023/2024 r. prezentował swoje prace na wystawie „Sokratestown”, Kunsthandel Smidt Galerie w Kolonii, oraz wystawie konkursowej 16 Jesiennego Salonu Sztuki „Loostro” w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Otrzymał wyróżnienie honorowe jury oraz udział w wystawie konkursowej 31. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych – PROMOCJE 2023 w Galerii Sztuki w Legnicy. W tym roku zrealizował wystawę „Reflections of Socratestown” w Kunsthandel Smidt Galerie w Bonn oraz brał udział w zbiorowym pokazie „Old Masters New Paintings” w Domu Artysty Plastyka w Warszawie. To tylko wybrane aktywności tego artysty, który w swojej twórczości łączy niebanalną refleksję filozoficzną z oryginalnym językiem malarskiej kreacji.

Jury konkursu o Nagrodę Inicjatywy ENTRY 2024

Komisja konkursowa obradowała w składzie: p. Paweł Gieryński, p. Dariusz Wasylkowski, p. Kaja Werbanowska, p. Kinga Cieplińska, p. dr hab. Barbara Kowalewska, prof. Uczelni, p. prof. Tomasz Milanowski, p. dr hab. Maciej Aleksandrowicz, prof. Uczelni, p. Aleksander Hudzik, p. Magda Lipska, p. Piotr Policht.

Rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę Inicjatywy ENTRY 2024

Organizatorzy: