„RE-KONSTRUKCJA”. Wystawa Przemysława Klimka we Włocławku

Artysta kreuje nowy wizerunek sakralnych budowli gotyckich, analizuje strukturę ich konstrukcji, deformuje układy sklepień, określa je intensywnym kolorem. Swoją twórczością poszukuje uniwersalnego znaku malarskiego opisującego miejsca dla niego szczególne.
Wystawa jest próbą znalezienia uniwersalnego znaku malarskiego miejsc szczególnych dla artysty. Należą do nich budowle sakralne zbudowane w stylu gotyckim, które autor zna z autopsji.
Artysta w swojej „RE-KONSTRUKCJI” mentalnej analizuje strukturę danej budowli, a także kreuje nowy wizerunek gotyckich sklepień, które deformuje i określa intensywnym kolorem. Na wystawie można zobaczyć obrazy w technice olejnej, grafiki, rysunki i prace na papierze.
W ramach RE-KONSTRUKCJI autor wykonał model strukturalny katedry we Włocławku sprzed regotyzacji. Jak zauważa – liczne przebudowy i remonty świątyni bezpowrotnie zatarły pierwotny wygląd i charakter tej ostatniej na północ katedry zbudowanej w klasycznym duchu gotyku polskiego. Na wystawie zobaczymy zatem wskrzeszenie wizerunku bazyliki katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku z początku XIX wieku.
Urodził się 1 lutego 1987 roku w Szczecinie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Mariana Czapli. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na stanowisku asystenta w pracowni prof. Andrzeja Rysińskiego.
Uprawia malarstwo i rysunek. W latach 1996–2006 stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Brał udział w międzynarodowych plenerach w Altzella w Niemczech organizowanych przez Batuz Foundation. W 1997r otrzymał stypendium ministra Kultury i Sztuki.
W 2010 roku otrzymał nagrodę im. Barbary Ostaszewskiej za malarstwo pejzażowe. W 2011 roku otrzymał nagrodę im. Józefa Szajny. W 2014 roku otrzymał nagrodę im. Stefanii Światłowskiej.
„RE-KONSTRUKCJA”. Wystawa Przemysława Klimka we Włocławku
aula Muzeum Diecezjalnego we Włocławku,
Plac Kopernika 3 (wejście od ul. Tumskiej)
25 kwietnia – 30 maja 2025
otwarcie: 25 kwietnia 2025, godz. 19.00
Wstęp wolny