31.08.2023

„Rzeczy wspólne” – instalacje w Pałacu Czapskich w ramach festiwalu „Warszawska Jesień”

Na ścianie sali wystawowej wyświetlane są obok siebie dwa kadry. Jeden przedstawia szeroką panoramę lasu widoczną z wysokiej skarpy, na drugim widać fragment panoramy centrum miasta ze stojącymi wieżowcami
W ramach 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w dniach 15 – 23 września 2023 w przestrzeni Pałacu Czapskich zostaną zaprezentowane instalacje multimedialne autorstwa studentek i studentów oraz dydaktyczek i dydaktyków Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Artysta jako empatyczny obywatel

Cieszymy się, że festiwal „Warszawska Jesień” jest miejscem współpracy pomiędzy młodymi twórcami związanymi z dwoma uczelniami artystycznymi działającymi w sferze multimediów. Sami muzycy mówią czasami, że warto bacznie obserwować zjawiska zachodzące w sztukach wizualnych, gdyż za parę lat pojawią się one w muzyce. Nie dociekając dalej, która dziedzina idzie bardziej w awangardzie, zauważmy, że pogląd ten nie dotyczy z całą pewnością działań multi i intermedialnych, których istotą jest interdyscyplinarność, wzajemne definiowanie brzmienia przez kształt i odwrotnie. Zabieg redefinicji zasobu środków wyrazu przez zajęcie innego punktu odniesienia niż w obrębie jakieś dziedziny, często jest produktywny i pozwala przebić sufit konwencji.
Zbiór instalacji stworzonych przez studentów i pedagogów Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina dla festiwalu Warszawska Jesień, dzięki zrozumieniu i wsparciu tej idei przez prof. Klaudiusza Barana – Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, daje wyraz wielkiej wrażliwości ich autorów na drugiego człowieka, na jego relacje z innymi.
To może zaskakiwać, bo dużo się słyszy o społecznym zatomizowaniu, o bańkach, w których żyją młodzi, ignorując ludzi z sąsiedztwa i całe zbiorowości. Sądząc po pracach prezentowanych w budynku Pałacu Czapskich – nic bardziej mylnego. Znajdziemy tam zarówno baczne „nasłuchiwanie” i artystyczne odniesienia do audiosfery naszego otoczenia i codziennego życia, jak i uwagę wobec człowieka doświadczającego dramatu i trudów w skali indywidualnej i globalnej. Nie zabraknie głosu w sprawie związków człowieka z naturą jako środowiskiem naszego życia, ale też miejscem zaznawania wspólnego losu – egzystencji w ekosferze.
Sam budynek Pałacu Czapskich dostarczy nie tylko przestrzeni – elementy jego architektury staną się znakami i przesłaniami aktywnymi wobec otoczenia. To, co na co dzień użytkowe, okaże się symbolem i miejscem znaczącym. Być może katalog instalacyjnych „Rzeczy wspólnych” złoży się na jakiś obraz szerszy: na wyraz postaw młodych artystów wobec rzeczy na pozór pospolitych, a w istocie – bez pompatycznego patosu, ale sumiennie i szczerze – współbrzmiących z terminem i przestrzenią określaną jako „res publica”. Artysta jako empatyczny obywatel? Ano właśnie – Prof. Prot Jarnuszkiewicz, Prorektor ds. współpracy zewnętrznej i promocji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Jerzy Kornowicz, Dyrektor festiwalu „Warszawska Jesień.”

Festiwal "Warszawska Jesień"

„Warszawska Jesień” to jedyny w Polsce festiwal o randze i skali międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej, przez wiele lat jedyna tego rodzaju impreza w środkowej i wschodniej części Europy. Organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich, a jego pierwsza edycja odbyła się w 1956 roku.

Więcej informacji o festiwalu

„Rzeczy wspólne”

66. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”

Udział biorą: Adam Czerski, Domi Depowski, Kajetan Dziak, Martyna Kacprowicz, Piotr Lewandowski, Maciej Miecznikowski, Dominika Reszka, Daniela Rippel-Markiewicz, Filip Roszkowski, Alicja Staszewska, Aleksandra Stefaniak, Agnieszka Suchocka, Zuzanna Wawro, Jakub Wróblewski, Barbara Zach, Włodzimierz Żukowski, Jan Olejniczak

Opieka artystyczna: Dorota Błaszczak, Krzysztof Cybulski, Przemysław Danowski, Adam Dudek, Krzysztof Kicior, Łukasz Kosela, Barbara Okoń-Makowska, Michał Szostakowski, Igor Szymański

Koordynatorzy wydarzenia: Wojciech Błażejczyk, Przemysław Danowski, Adam Dudek, Łukasz Kosela

Pałac Czapskich
ul. Krakowskie Przedmieście 5

15 – 23 września 2023
wernisaż: 15 września g. 17.00
wystawa czynna: g. 12.00–19.00

18 września, poniedziałek – instalacje nieczynne

wernisaż: 15 września 2023, g. 17.00

Organizatorami wydarzenia są „Warszawska Jesień”, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie i Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina.

Wydarzenie na Facebooku