Podczas spotkania Wilhelm Sasnal opowie o swoim zamyśle, o znaczeniu projektu i mierzeniu się z trudnymi tematami. Rozmowa, którą poprowadzi Jakub Banasiak będzie dotyczyć także roli sztuki w przestrzeni publicznej.
Jeden z najwybitniejszych polskich artystów – Wilhelm Sasnal, zaprojektował mural, który miał powstać na ścianie jednego z budynków na Muranowie. Ostatecznie, po protestach ze strony mieszkańców, mural powstanie wewnątrz Muzeum POLIN.
Spotkanie jest organizowane w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”. „Przez cały 2023 rok upamiętniamy bohaterów i bohaterki powstania w getcie warszawskim. Osiemdziesiąt lat po tych wydarzeniach chcemy pamiętać szczególnie o osobach cywilnych, których bierny opór był równie ważny jak walka z bronią w ręku” – mówią organizatorzy spotkania.
Wilhelm Sasnal
Malarz, rysownik, filmowiec, twórca komiksów. W 1999 roku uzyskał dyplom Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach na całym świecie, m.in. w nowojorskich Museum of Modern Art i Solomon R. Guggenheim Museum, Tate Modern w Londynie, Van Abbemuseum w Eindhoven, Fondation Beyeler w Bazylei oraz w warszawskich instytucjach takich jak Muzeum POLIN, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i Centrum Sztuki Współczesnej.
2006 roku Wilhelm Sasnal dostał nagrodę im. Vincenta van Gogha przyznawaną przez Bonnefanten Museum w Maastricht.
W 2021 roku w Muzeum POLIN odbyła się indywidualna wystawa artysty pt. „Taki pejzaż”.
Jakub Banasiak
Historyk i krytyk sztuki. Pracuje w Katedrze Historii Sztuki Polskiej Najnowszej na Wydziale Badań i Studiów Kuratorskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się historią polskiej sztuki nowoczesnej i współczesnej. Członek AICA Polska, redaktor naczelny magazynu o sztuce współczesnej „Szum”.
Autor licznych recenzji, esejów i wywiadów, a także trzech książek: „Rewolucjoniści są zmęczeni” (2008), „Zmęczeni rzeczywistością” (2009) oraz „Oduczyć sztuki. Metoda pedagogiczna Leona Tarasewicza” (2016) oraz „15 stuleci. Rozmowa z Wilhelmem Sasnalem” (2017).
Co, gdzie, kiedy
Spotkanie z Wilhelmem Sasnalem
Spotkanie odbędzie się przestrzeni wystawy stałej, tzw. G9, gdzie powstanie mural.
Wydarzenie organizowane jest w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”